Meme cerrahisi uygulanan hastalarda ultrasonografi eşliğinde yapılan transvers prosesten plevraya orta nokta alan bloğu uygulamasının postoperatif ağrı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of ultrasound-guidedmidpoint transverse process to pleura block on postoperative pain inpatients undergoing breast surgery
  1. Tez No: 811694
  2. Yazar: HASAN SAİD İMAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İMAMOĞLU H. Meme Cerrahisi Uygulanan Hastalarda Ultrasonografi Eşliğinde Yapılan Transvers Prosesten Plevraya Orta Nokta Alan Bloğu Uygulamasının Postoperatif Ağrı Üzerine Etkisinin Değerlendirilmesi Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon A.D. Uzmanlık Tezi. Bolu, 2023 Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanserdir ve insidansı son on yılda giderek artmaktadır. Meme kanseri cerrahisindeki son gelişmelere rağmen ameliyat sonrası bulantı, kusma ve postoperatif ağrı gibi yan etkiler sıktır. Günümüzde kullanımı giderek yaygınlaşan bölgesel anestezi tekniklerinden Torakal paravertebral blokların (TPVB) meme ameliyatlarında perioperatif analjezi sağladığı, postoperatif bulantı ve kusma riskini azalttığı bulunmuştur. Bununla birlikte, pnömotoraks ve nöraksiyel yayılım gibi komplikasyonlar ultrason rehberliğinde yapıldığında dahi endişe kaynağı olmaya devam etmektedir. Costache ve arkadaşları bu tür olasılıklardan kaçınmak için Transvers Prosesten Plevraya Orta Nokta Alan Bloğunu (Midpoint Transverse Process to Pleura; MTP) tanımlamıştır. Bu çalışmadaki amacımız, tek taraflı meme cerrahisi yapılacak hastalarda preoperatif uygulanan MTP bloğun postoperatif analjezi ve opioid analjezik kullanımı üzerine etkinliğini değerlendirmektir. Yerel Etik Kurulunun 08/02/2022 tarih ve 2022/18 sayılı izni ve hastaların yazılı onamı sonrasında meme cerrahisi planlanan 18-70 yaş aralığında ASA I-II riskinde 40 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar operasyon öncesi randomize, prospektif ve kapalı zarf metodu ile Grup M (MTP) ve Grup K (Kontrol) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Grup M' deki hastalara entübasyon sonrası lateral pozisyon verilerek torasik vertebra (T) seviyeleri belirlenip ultrason ile T2-3, T4-5, T6-7 seviyelerine 10 ml %0.25'lik bupivakain (Buvasin %0,5 Vem İlaç İstanbul, Türkiye) her seviyeye ayrı ayrı yapılarak, toplamda 30 ml %0.25'lik bupivakain ile MTP blok uygulandı. Grup K' ye herhangi bir invaziv işlem yapılmadı. Her iki gruba da operasyon sonrası Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) ile intravenöz (IV) Tramadol HCL (Tramosel 100 mg/2 ml Haver Pharma İlaç A. Ş, İstanbul) 4 mg/ml konsantrasyonda sürekli opioid infüzyonu 2 cc/saat, 24 saat içinde maksimum 400 mg dozda, 20 dk'lık bir kilitlenme aralığı ile hastanın her butona bastığında iv bolus 20 mg tramadol HCL verilebilen dozlar uygulandı. Ekstübasyon sonrası 0., 1., 2., 4., 8., 12., 18., 24. saatlerde Vizüel Analog Skala (VAS) değerleri ile birlikte 0-1, 1-12, 12-24 saat dilimlerindeki analjezik tüketimi, bulantı, kusma ve kaşıntı kaydedildi. Total analjezik tüketimi ve hasta memnuniyeti değerlendirilerek kaydedildi. Demografik verilerde gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Hastaların VAS değerlendirmesinde Grup M' de, Grup K' ye göre postoperatif ekstübasyon sonrası 0., 1., 2. ve 4.
Özet (Çeviri)
İMAMOĞLU H. Evaluation of the Effect of Ultrasound-Guided Midpoint Transverse Process to Pleura Block on Postoperative Pain in Patients Undergoing Breast Surgery Bolu Abant İzzet Baysal University Department of Anesthesiology and Reanimation, Master Thesis. Bolu, 2023 Breast cancer is the most common cancer in women and its incidence has been increasing in the last decade. Despite recent advances in breast cancer surgery, postoperative side effects such as nausea, vomiting and postoperative pain are common. Thoracic paravertebral blocks (TPVB), one of the regional anesthesia techniques that are increasingly used today, have been found to provide perioperative analgesia in breast surgeries and reduce the risk of postoperative nausea and vomiting. However, complications such as pneumothorax and neuraxial spread remain a concern even when performed under ultrasound guidance. Costache et al defined the Midpoint Transverse Process to Pleura (MTP) to avoid such possibilities. In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of preoperative MTP block on postoperative analgesia and opioid analgesic use in patients who will undergo unilateral breast surgery. After the permission of the Local Ethics Committee dated 08/02/2022 and numbered 2022/18 and the written consent of the patients, 40 patients with ASA III risk between the ages of 18-70 who were planned for breast surgery were included in the study. The patients were divided into 2 groups as Group M (MTP) and Group K (Control) by randomized, prospective and closed envelope method before the operation. After intubation, thoracic vertebra (T) levels were determined by placing the patients in Group M in a lateral position, and by applying 10 ml of 0.25% bupivacaine to each level separately by ultrasound to the levels of T2-3, T4-5, T6- 7; with a total of 30 ml of 0.25% bupivacaine (Buvasin %0,5 Vem İlaç İstanbul, Türkiye), MTP block was applied. No invasive procedure was performed in Group K. In both groups, continuous opioid infusion at 4 mg/ml concentration of 2 cc/hour, maximum 400 mg dose in 24 hours with intravenous (IV) Tramadol HCL (Tramosel 100 mg/2 ml Haver Pharma İlaç A.Ş, Istanbul) with Patient Controlled Analgesia (PCA) after the operation. With a lock-in interval of 20 minutes, doses that could be given IV bolus 20 mg tramadol HCL were administered each time the patient pressed the button. Visual Analogue Scale (VAS) values at 0, 1, 2, 4, 8, 12, 18, and 24 hours after extubation, analgesic consumption, nausea, vomiting and itching at 0-1, 1-12, 12-24 hours. Total analgesic consumption and patient satisfaction were evaluated and recorded. There was no significant difference between the groups in demographic data.