Pandeminin üniversite öğrencilerinin bilgi güvenliği tutumlarına etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of the pandemic on the information security attitudes of university students
- Tez No: 811711
- Danışmanlar: PROF. DR. ALAATTİN PARLAKKILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tamer İNCİ, Pandeminin Üniversite Öğrencilerinin Bilgi Güvenliği Tutumlarına Etkilerinin Değerlendirilmesi, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2023. Pandemi ilan edildiği günden itibaren, üniversite öğrencileri uzaktan eğitim sistemine hızlı bir şekilde geçiş yapmışlardır. Bununla beraber uzaktan eğitimin getirdiği güvenlik zafiyetlerinin artışı da söz konusu olmuştur. Uzaktan eğitimin kesintisiz ve güvenli bir şekilde yapılması eğitim öğretim hayatında önem arz etmektedir. Bu aşamada üniversite öğrencilerinin bilgi güvenliği algısını güçlendirmesi büyük öneme sahiptir. Üniversite Öğrencilerinin bilgi güvenliği tutumlarını ölçmek amacıyla üniversite öğrencilerine 33 soruluk anket uygulanmıştır. Anket sonuçlarında iki bağımlı değişken kullanılmış ve analizler bu iki bağımlı değişken üzerinden yorumlanmıştır. Ankete katılanların eğitim gördüğü süre dışında günlük internet kullanım sıklığı ile internet üzerinde araştırma yaparken kaynağın güvenilirliğini kontrol etmesi arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Pearson Ki-Kare test istatistiğine ait olasılık değeri 0.001 olarak elde edilmiştir. (0,001
Özet (Çeviri)
Tamer İNCİ, Evaluation of the Effects of the Pandemic on Information Security Attitudes of University Students,Master's Thesis, Ankara, 2023. Since the day the pandemic was announced, university students have switched to the distance education system swiftly. Concurrently, there has been an increase in security vulnerabilities brought by distance education. It is important in education life that distance education is carried out in an uninterrupted and secure manner. At this stage, it is of great importance for university students to strengthen their perception of information security. A 33-question questionnaire was applied to university students to measure their information security attitudes. Two dependent variables are used in the questionnaire results, and results are interpreted based on these two dependent variables. A statistically significant relationship was found between the daily internet usage frequency of participants outside the education periods,and checking the reliability of the source while doing research on the Internet. The probability value of the Pearson Chi-Square test statistic was obtained as 0.001 (0.001