Human capital policy: Three empirical essays
Beşeri sermaye politikaları: Üç ampirik makale
  1. Tez No: 811714
  2. Yazar: AYSUN HIZIROĞLU AYGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WILLIAM T. DICKENS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Northeastern University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bölüm 1: Türkiye'de Aile Hekimliğinin Aşılamaya Etkileri Sağlıkta Dönüşüm Programı reformlarının bir bileşeni olarak aile hekimliği sistemi Türkiye'de birinci basamak sağlık hizmetlerinin ana kaynağı olarak uygulamaya konmuştur. Kademeli olarak tanıtılan bu süreçte iller farklı zamanlarda aile hekimliği sistemine geçmiştir. Bu çalışmada sağlık hizmetlerinin kullanımı ve anne ve çocuk bakım hizmetlerine ilişkin sonuçlar hakkında ulusal düzeyde temsili bir anket kullanılarak, iki yaşın altındaki çocukların zamanında aşılanma oranlarının aile hekimliği merkezlerine erişimden nedensel olarak etkilenip etkilenmediğini test edilmektedir. Kullanılan regresyon süreksizlik tasarımı ile, aile hekimliği doktorlarının mevcudiyetinin, ulusal bebek aşılama programında aşıların zamanında uygulanmasını önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Aile hekimliği merkezlerine erişimin, özellikle takip aşıları için zamanında aşılama oranlarını artırdığı tespit edilmiştir. Bölüm 2: Çocuk Bakımı Düzenlemeleri ve Örgün Çocuk Bakımına Yönelik Talep Amerika Birleşik Devletlerinde resmi çocuk bakım merkezleri eyalet hükümetleri tarafından lisanslanır ve düzenlenir. Bu düzenlemelerin katılığı ve ücretli çocuk bakımının fiyatı eyaletler arasında büyük farklılıklar göstermektedir. Katı düzenlemeler genellikle ücretli çocuk bakımı için yüksek fiyatlara neden olmakta ve çocuk bakımını aileler için karşılanamaz hale getirmektedir. Zaman içinde farklı eyaletler için düzenlemelerde yapılan değişiklikleri ve Gelir ve Program Katılım Anketini (SIPP) kullanan bu çalışma, sıkı düzenlemelerin, fiyat üzerinde doğrudan bir etki olmaksızın resmi bakım sağlayıcıların sayısını azaltarak, çocuk bakımı kullanımını etkilediğini göstermektedir. Tahmin sonuçlarına dayanarak, resmi bakım talebinin oldukça esnek olduğu ve resmi olmayan çocuk bakımı düzenlemelerinin tüketiciler için resmi bakımın yakın ikamesi olduğu sonucuna varılmaktadır. Katı düzenlemeler, merkez tabanlı organize bakımın yerine resmi olmayan çocuk bakımı türlerinin ikame edilmesi yönünde bir teşvik yaratmaktadır. Bölüm 3: Sosyal Normlar ve Kadınların İşgücü Katılımı Sosyal normların ve cinsiyet rollerinin gelişmiş ülkelerde kadın ve erkeklerin işgücü katılım farkını şekillendirdiği ileri sürülmektedir. Bu çalışma, çalışan kadınları destekleyen normların olası bir nedeni olarak kadın senatör ve valilerin seçilmesini kullanarak, kadınların işgücüne katılımının sosyal normlardan etkilenip etkilenmediğini anlamayı amaçlamaktadır. Regresyon süreksizlik tasarımını ABD Senatosu ve eyalet valilerinin seçim verileriyle kullanarak, bir kadının Senato koltuğunu veya valilik makamını dar bir zafer marjıyla kazanmasından sonra kadınların işgücüne katılımındaki göreceli değişim tahmin edilmektedir. Literatürle tutarlı olarak, tahmin sonuçları, kadın senatör ve valilerin kadınların işgücüne katılımı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı yönündeki hipotezleri reddedecek istatistiki kanıtı sunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Chapter 1: Vaccination Effects of Family Medicine in Turkey As a component of the Health Transformation Program reforms, the family medicine system was introduced in Turkey as the main source of primary care. With a gradual implementation process, provinces switched to the family medicine system at different points in time between 2005 and 2010. Using a nationally representative survey of health care service utilization and outcomes for maternal and child-care services, we test whether on-time vaccination rates for children under age two are causally affected by access to family medicine centers and health care workers. A regression discontinuity design shows that availability of family medicine doctors significantly increases on-time application of vaccinations in the national infant immunization program. Specifically, we find that access to family medicine centers increases on-time vaccination rates for the follow-up shots. Chapter 2: Child Care Regulations and Demand for Formal Child Care Formal child care centers are licensed and regulated by state governments. Both the stringency of regulations and the price of paid child care show great variability across states. Strict regulations often come with high prices for paid child care, making regulated child care unaffordable for families. Using changes in regulations for different states over time and the Survey of Income and Program Participation (SIPP), this study shows that strict regulations affect use of regulated care by decreasing the number of formal care providers without a direct impact on price. Based on the estimation results, I conclude that demand for formal care is highly elastic and informal child care arrangements are close substitutes for formal care for consumers. Strict regulations create an incentive to substitute informal types of child care for center-based organized care. Chapter 3: Social Norms and Women in the Labor Force Social norms and gender roles are argued to shape the prevalent gap in labor force participation of men and women in developed countries. This study aims to understand whether female labor force participation is affected by social norms by using the election of female senators and governors as a possible cause of norms that support working women. Using regression discontinuity design with the election data for U.S. Senate and state governors, I estimate the relative change in women's labor force participation after a woman wins the Senate seat or governor's office by a narrow margin of victory. Consistent with the literature, my estimation results do not provide evidence to reject the null hypotheses of no demonstration effect of female senators and governors on labor force participation of women.