Symmetric and asymmetric causality between human capital and economic growth in Turkey
Beşeri sermaye ve ekonomik büyüme arasındaki simetrik ve asimetrik nedensellik ilişkisi
  1. Tez No: 612560
  2. Yazar: NİLAY YÖRÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma Türkiye'deki beşeri sermaye ve büyüme arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmada kullanılan reel GSYH, fiziki sermaye, işgücü ve beşeri sermaye değişkenleri: Hacker and Hatemi-J (2006) simetrik, Hatemi-j (2012) asimetrik nedensellik testi ve Hatemi-J (2011) etki-tepki fonksiyonu analizi ile 1950-2014 dönemi için incelenmiştir. Amprik sonuçlara göre değişkenler arasında simetrik nedensellik olmamasına rağmen, fiziksel sermayeden reel GSYH doğru ve beşeri sermayeden reel GSYH doğru asimetrik nedensellik tespit edilmiştir. Fiziki sermayedeki negative şok, reel GSYH aynı yönde etkilemesine rağmen, beşeri sermayedeki negative şok reel GSYH zıt yönde etkilemektedir. Asimetik etki-tepki analizlerine göre fiziki sermayenin negatif şokunda meydana gelen bir artış iktisadi büyümenin negatif şokunda meydana gelen artışı yaklaşık iki dönem artırırken, negatif beşeri sermaye şokunda meydana gelen artış, pozitif reel GSYH üç döneme kadar azaltmaktadır. Elde edilen sonuçlara göre, politika yapıcılar makroekonomik değişkenler ve ekonomik aktivite arasındaki nedensellik ilişkisini politika uygulamalarında göz önüne alabilirler.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the relationship between human capital and economic growth in Turkey. The study uses the variables of real Gross domestic product, capital stock, labor and human capital by employing the Hacker and Hatemi-J (2006) symmetric causality test, second step followed by Hatemi-j (2012) asymmetric causality test and analysis of Hatemi-J (2011) impulse-response function analysis over the period of 1950 to 2014. The study, overall, finds that there is no causality between the variables, however asymmetric causality test shows that there is causality from physical capital to GDP and from human capital to GDP. Negative shock on physical capital affect GDP with same direction whereas, negative shock on human capital affect GDP oppositely. Moreover, asymmetric impulse response analysis shows that an increase in negative shock on physical capital affect increase in negative shock on GDP until two period, however an increase in negative shock on human capital reduces positive shock on GDP for three periods. Empirical results suggest that the policymakers should consider the asymmetric causality between the macroeconomic variables and the economic activity when they evaluate any policy.