Foreign currency tarnslations; differences between practices in us gaap and ias, and a proposal for a Turkish accounting standard
Yabancı para birimi çevrimleri; Amerikan ve uluslararası muhasebe standartları uygulamalarındaki farklılıklar ve bir Türk muhasebe standardı önerisi
  1. Tez No: 81173
  2. Yazar: FİKRET CÖMERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
ÖZET YABANCI PARA BİRİMİ ÇEVRİMLERİ; AMERİKAN MUHASEBE STANDARTLARI VE ULUSLAR ARASI MUHASEBE STANDARTLARI UYGULAMALARI ARASINDAKİ FARKLAR VE BİR TÜRK MUHASEBE STANDARDI ÖNERİSİ Bu çalışma mali tabloların yabancı para birimlerine çevrilmesi, Amerikan Muhasebe Standartları ve Uluslar arası Muhasebe Standarları uygulamaları arasındaki farkları incelemektedir. Daha sonra bir Türk Muhasebe Standardı önerisi yapılmaktadır. Öncelikle pratikte kullanılan dönen ve duran, parasal ve parasal olmayan, kapanış kuru ve temporal yöntemler tartışılmaktadır. Bu yöntemler arasındaki farklılıklar ortaya konulmaktadır. Amerikan muhasebe standartları incelendikten sonra yabancı para birimi çevrimleri üzerine yazılan kısımlarının analizi yapılmaktadır. Bu uygulamanın geçmişi ve Amerikan Muhasebe Standartlarının ilgili maddesi olan 52 Nolu standart hakkında bilgi verilmektedir. Daha sonra Uluslarası Muhasebe Standartları ve ilgili konuları incelenmiştir. 21 Nolu standart ve bir dereceye kadar, enflasyon muhasebesi ile ilgili olan 29 Nolu standart için analizler yapılmıştır. İki değişik muhasebe standardı arasındaki uyum konulan ve farklar tartışılmıştır. Daha sonra bir vaka üzerinde iki değişik standarda göre yabancı para birimi çevrimi incelenmiş, farklılıklar ve sonuçlar tartışılmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de de bu konuda bir standart olması gerektiği ortaya konulmuş ve yabancı para birimi çevrimleri konusunda bir Türk Muhasebe Standardı önerisi ortaya konulmuştur. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT FOREIGN CURRENCY TRANSLATIONS; DIFFERENCES BETWEEN PRACTICES IN US GAAP AND IAS, AND A PROPOSAL FOR A TURKISH ACCOUNTING STANDARD This study covers the foreign currency translations, the practices in FASB statements and IAS and their differences. After that a proposal for a Turkish Accounting Standard is made. First, the usual techniques of foreign currency translations as current-non current, monetary-nonmonetary, closing rate method and temporal method are discussed. The differences between the methods are clarified. The US GAAP and related topics about the foreign currency translations are discussed. History and details of FASB 52 is analysed. After that, IAS and related topics are analysed. IAS 21 and to some extent IAS 29 Inflationary Accounting are discussed. Harmonization of the two different sets of standards and their differences are discussed. Then on a case study two different approaches are analysed. The different outcomes are interpreted. The result of the study shows a need for a Turkish Accounting Standard about the topic. The study is concluded by making a proposal for a Turkish Accounting Standard on foreign currency translations. Ill