Döviz kuru değişmelerinin finansal tablolara etkileri ve Türkiye
The Effects of foreign exchange rates changes on financial statements and applications of Turkey
- Tez No: 100093
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL KOÇ YALKIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 312
Özet
ÖZET Dünya ekonomisinin küreselleşmesine bağlı olarak; işletme faaliyetlerinin giderek uluslararasılaşması, işletmelerin döviz kuru değişmelerinden daha fazla etkilenmeleri sonucunu doğurmuştur. Amacı firma değerini arttırmak olan işletmeler için bu durum, üzerinde daha fazla durulması gereken önemli bir konu haline gelmiştir. Bu bağlamda; çalışmamızda, kur değişimlerinin işletmelerin finansal tabloları üzerindeki etkilerinin belirlenmesi aşamasında öncelikle kuramsal ilişkiler ortaya konulmuştur. Kuramsal ilişkilere bağlı olarak; döviz kuru değişmelerinin işletmelerin finansal tabloları üzerindeki etkileri, dünyada uygulanan önemli muhasebe standartları çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bu amaçla, IAS-21 Kur Değişim Etkilerinin Muhasebeleştirilmesi standardının yanı sıra, SFAS No. 52 Yabancı Para Birimlerinin Dönüştürülmesi standardı ile SSAP-20 Yabancı Para Birimlerinin Dönüştürülmesi standardının da öngördüğü ilkeler ve bu ilkelere bağlı olarak uygulama örnekleri çalışmamızın kapsamında yer almıştır. Kur değişim etkilerinin muhasebeleştirilmesinde Türkiye uygulaması, TMS-12 Kur Değişim Etkilerinin Muhasebeleştirilmesi Standardı çerçevesinde yapılmıştır. Belli başlı dünya uygulamaları ile Türkiye uygulamasının karşılaştırması da çalışmamızın kapsamında yer almıştır. Karşılaştırma sonucunda, Türkiye uygulaması ile uluslararası muhasebe standardı ile ingiliz muhasebe standardını öngördüğü ilkeler bakımından önemli farklılıkların olmadığı ortaya çıkmıştır. Türkiye muhasebe standartlarının geliştirilmesinde esas alınan, uluslararası muhasebe standartları ile uyumlu standartların geliştirilmesi amacının, TMS-12 Kur Değişim Etkilerinin Muhasebeleştirilmesi Standardında da gerçekleştirilmiş olduğu saptanmıştır. Kur değişim etkilerinin muhasebeleştirilmesi standardı ile Amerikan muhasebe standardında ise bir takım farklılıkların olduğu belirlenmiştir. Bu farklılıkların, her iki standardın farklı kuramsal temele dayalı olmalarından kaynaklandığı saptanmıştır. 280
Özet (Çeviri)
SUMMARY As a result of international business activities, changes of exchange rates have significant effects on companies' domestic and international activities. This is an important situation for companies which try to maximize their shareholders' value. Theoretical background of the subject is given in the explanations about the effects of exchange rate changes on financial statements. The effects of exchange rate changes on financial statements are evaluated in applications of substantial national accounting standards. For that reason, explanations and applications of IAS-21 The Effects of Changes in Foreign Exchange Rates, SFAS No. 52 Foreign Currency Translation, and SSAP-20 Foreign Currency Translation are included in this study. In Turkey, the main regulation about accounting of exchange rate changes is realized in TMS-12 Accounting for Effects of Changes in Foreign Exchange Rates. The comparison of TMS-12 Accounting for Effects of Changes in Foreign Exchange Rates and other substantial accounting standards' applications are included in this study. The results of the comparison show that there are no basic differences between TMS-12 Accounting for Effects of Changes in Foreign Exchange Rates and, SSAP-20 Foreign Currency Translation. Developing harmonized national accounting standards with international accounting standards is a main goal of Turkish Accounting and Auditing Standards Board [TMUDESK]. It is found that this goal has been realized by TMUDESK in TMS-12 Accounting for Effects of Changes in Foreign Exchange Rates. It has been also found that there are some significant differences between TMS-12 Accounting for Effects of Changes in Foreign Exchange Rates and SFAS No. 52 Foreign Currency Translation. 281