Eşzamanlı konumlandırma ve haritalamada kullanılan sensör teknolojileri
Sensor technologies for simultaneous localization and mapping
  1. Tez No: 811734
  2. Yazar: NEVZAT YAĞIZ TOMBAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK VELİ MUMCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Eşzamanlı konumlandırma ve haritalama (SLAM); otonom bir mobil robotun bilinmeyen bir ortamda, bilinmeyen bir yere yerleştirildiğinde bir yandan haritadaki konumunu eşzamanlı olarak belirlerken diğer yandan gezdiği bu ortamın tutarlı bir haritasını inşa etme işlemidir. SLAM; otonom araç sistemleri, afet sonrası hasar ve canlı tespiti, maden veya göçük haritası çıkarımı gibi teknolojilerde kullanılmaktadır. Eşzamanlı konumlandırma ve haritalama, günümüz otonom robot teknolojisinde iyileştirmeyi ve gelecekte kusursuza yakın bir otonom robot teknolojisi inşa etmeyi amaçlar. Bu düşünceyle birlikte, araştırmacıların eşzamanlı konumlandırma ve haritalama problemine karşı olan ilgileri ve SLAM üzerinde yapılan çalışmalar artarak devam etmiştir. Bu sayede, yapılan çalışmalarla eşzamanlı konumlandırma ve haritalama gerçeğe daha yakın sonuçlar vermektedir. Otonom bir robotun en önemli ölçütlerinden biri, çevresini algılama yeteneğidir. Robota yerleştirilen sensörler, çevresel koşul bilgilerini robot tarafından işlenmeye uygun sinyaller haline dönüştürür. Uygun sensör seçimi, robota sunulan çevresel koşul bilgilerinin kalitesini ve miktarını etkilediğinden dolayı çok önemlidir. Bu çalışmada eşzamanlı konumlandırma ve haritalamada kullanılan sensör teknolojileri ve bunların SLAM probleminin çözümüne katkısının saptanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Simultaneous localization and mapping (SLAM) is the process of building a consistent map of the environment an autonomous mobile robot travels while simultaneously determining its position on the map when it placed in an unknown location in an unknown environment. SLAM is used in technologies such as autonomous vehicle systems, post-disaster damage and living detection, mine or dent map extraction. Simultaneous localization and mapping aims to improve today's autonomous robot technology and build a near-perfect autonomous robot technology in the future. With this thought, researchers' interest in the simultaneous localization and mapping problem and studies on it have continued increasingly. In this way, simultaneous localization and mapping gives results closer to reality. One of the most important criteria of an autonomous robot is its ability to perceive its environment. Sensors placed on the robot transform environmental conditions information into signals suitable for processing by the robot. Proper sensor selection is very important as it affects the quality and quantity of environmental condition information presented to the robot. The aim of this study is to determine the sensor technologies used in simultaneous positioning and mapping and their contribution to the solution of the SLAM problem.