Gümrük idaresinin kaçakçılıkla mücadele kapsamında kolluk yetkileri
Law enforcement powers of the customs administration within the scope of combating smuggling
  1. Tez No: 811733
  2. Yazar: EMEL KÜBRA TAYANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN VELİ ALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tarsus Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Kuruluşu 1859 yılına dayanan Gümrük Muhafaza Teşkilatı, gümrüklü sahaların asayiş ve güvenliğinden sorumlu, asli görevi kaçakçılıkla mücadele olan bir kolluk teşkilatıdır. Çalışmada gümrük idaresinin kolluk yetkileri incelenmiştir. Bu yetkilerin kullanımı sırasında karşılaşılan zorluklar, yetkililerin hakları ve sorumlulukları, bu yetkilerin yasal dayanağı ve gümrük idaresinin diğer kolluk birimleriyle ilişkisi gibi konular ele alınmıştır. Gümrük kaçakçılığı, ülke sınırlarının belirlendiği dönemlerden sonra meydana gelen, uluslararası ticaret, devlet ekonomileri, güvenliği ve halk sağlığı için önemli bir sorun teşkil etmiştir. Bu nedenle, gümrük kaçakçılığıyla mücadele etmek için Gümrük İdaresi, kaçakçılık, kaçakçılığa teşebbüs ve benzeri suçları önlemek ve ortadan kaldırmak adına önemli bir role sahip hale gelmiştir. Bu kapsamda, gümrük idaresi kolluk yetkilerini kullanarak sınır kapıları ve limanlardaki faaliyetleri kontrol etmekte, giriş-çıkış yapan araçları, insanları ve eşyaları araştırmakta, vergi, gümrük ve diğer yasal düzenlemelerin uygulanmasını sağlamaktadır. Gümrük idaresinin kolluk yetkilerinin etkin bir şekilde kullanılmasıyla ülke ekonomisine ve güvenliğine katkı sağlanabileceği değerlendirilmektedir. Bu kapsamda, gümrük personelinin yetkinlik ve tecrübesinin artırılması, gümrük idaresinin görev yetki ve sorumluluklarının ifasında karşılaşılan sorunların tespit edilmesi özellikle kolluk görevlerinin tanımlanması ve idari/adli kolluk ayrımı kapsamında yaşanan teşkilatlanma değişiklikleri ile kolluk görevinin yürütülmesinde yaşanan sorunların tespit edilmesi ve anılan sorunların giderilmesi için alınması gereken aksiyonların neler olması gerektiği konuları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Customs Enforcement Organization, established in 1859, is a law enforcement agency whose core responsibility is to combat smuggling and ensure the public order and security of customs areas. In the study, the law enforcement authorities of the customs administration were examined. The challenges encountered in the course of employing these enforcements, the rights and responsibilities of the authorities, the legal basis of these enforcements, and the relationship of the customs administration with other law enforcement units have been addressed. Customs smuggling has become a crucial problem for international trade, state economies, security, and public health, occurring subsequent to the delineation of national borders. Therefore, in order to combat customs smuggling, the Customs Administration plays a vital role in preventing and eradicating smuggling, attempted smuggling, and related crimes. In this context, the customs administration controls the activities at the border gates and ports by using its law enforcement authorities, investigates the vehicles, people, and goods entering and leaving, and ensures the implementation of the tax, customs, and other legal regulations. It is considered that the efficient use of the law enforcement authorities of the customs administration can contribute to the economy and security of the country. In this regard, an examination was conducted to enhance the competence and expertise of customs personnel, and identify the problems encountered in the performance of duties, enforcements, and responsibilities of the customs administration, especially in defining law enforcement duties, and organizational changes within the scope of the administrative/judicial law enforcement distinction, to address the problems experienced in the execution of law enforcement duties and what actions should be taken to eliminate the aforementioned problems.