Yoga ve theta healing'in primer dismenore belirtilerine etkisi
The effect of yoga and theta healing on primary dysmenorrhea
- Tez No: 811752
- Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ebelik, Halk Sağlığı, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Midwifery, Public Health, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Amaç: Bu çalışma bir sağlık bilimleri fakültesinin ebelik bölümünde dismenore sorunu olan öğrencilerde Yoga ve Theta Healing®'in primer dismenore üzerine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü olarak gerçekleştirildi. Gereç Yöntem: Çalışma iki aşamada yapıldı. Birinci aşamada; çalışmanın evreni, bir ebelik bölümü öğrencilerinden (N=426), örneklemi ise 368 öğrenciden (evrenin %87,6'sı) oluştu ve bu çalışma ile ebelik bölümündeki dismenore sorunu olan öğrenciler saptandı. Buna göre DEÖ puanı 117 ve üzerinde olan öğrenciler ikinci çalışmanın evrenini (N=217) ve bu öğrencilerden 70 tanesi (Yoga (G1) 17 öğrenci, Theta Healing® (G2) 27 Öğrenci, Kontrol (G3) 26 öğrenci) örneklemini oluşturdu. Araştırma için gerekli etik ve kurum izinleri alındı. G1 ile yoga, G2 ile Theta Healing® yapıldı ve G3 ise rutin alışkanlıklarını sürdürdü. Sonuçlar, çalışmanın başında, 3. ve 6. ayın sonunda uygulanan veri formlarından elde edilerek değerlendirildi. Veriler ise Öğrenci Bilgi Formu (ÖBF), Dismenore Etkilemişlik Ölçeği (DEÖ) ve Olumsuz Duygudurumu Düzenleme Ölçeği (ODDÖ) kullanılarak toplandı. Bulgular: G1, G2 ve G3'deki öğrencilerin bireysel, sağlık ve dismenoreyi etkileyebilecek özellikler yönünden benzer oldukları saptandı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study was randomized controlled to determine the effect of Yoga and Theta Healing® on primary dysmenorrhea in students with dysmenorrhea in the midwifery department of a health sciences faculty. Material and Method: The study was carried out in two stages. In the first stage; The population of the study consisted of students from a midwifery department (N=426) and the sample consisted of 368 students (87.6% of the population), and students with dysmenorrhea in the midwifery department were identified with this study. According to this, students with Dysmenorrhea Influence Scale (DIS) scores of 117 and above formed the universe of the second study (N=217), and 70 of these students (Yoga (G1) 17 students, Theta Healing® (G2) 27 students, Control (G3) 26 students) sampled. Necessary ethical and institutional permissions were obtained for the research. Yoga with G1, Theta Healing® with G2, and G3 continued their routine habits. The results were evaluated by obtaining from the data forms applied at the beginning of the study, at the end of the 3rd and 6th months. Data were collected using the Student Information Form (SIF), (DIS), and the Negative Mood Regulatory Scale (NMRS). Results: It was determined that the students in G1, G2, and G3 were similar in terms of individual, health and characteristics that may affect dysmenorrhea (p>0.05).