Çocukluk çağında görülen tırnak hastalıklarının epidemiyolojisi ve klinik özellikleri
Epidemiology and clinical characteristics of childhood nail diseases
  1. Tez No: 811755
  2. Yazar: GÖKSU YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇE CAN KURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET ÇOCUKLUK ÇAĞINDA GÖRÜLEN TIRNAK HASTALIKLARININ EPİDEMİYOLOJİSİ VE KLİNİK ÖZELLİKLERİ AMAÇ: Pediatrik popülasyonda tırnak bozukluklarının prevalansı ve dağılımı tam olarak bilinmemektedir. Çalışmamızın amacı çocukluk çağında görülen tırnak bozukluklarının sıklığını, sosyodemografık dağılımını, çeşitliliğini ve klinik özelliklerini araştırmaktır. YÖNTEM: Bu kesitsel çalışmaya Ağustos 2021 ve Mayıs 2022 tarihleri arasında pediatrik dermatolji polikliniğine herhangi bir nedenle başvuran 0-16 yaş arasındaki 1051 çocuk dahil edildi. Hastalar 0-2 yaş, 3-5 yaş, 6-11 yaş ve 12-16 yaş olarak 4 gruba ayrıldı. SONUÇ: Çalışmamıza dahil edilen 1051 hastanın %53,2'si (n=564) kız, %46,3'ü (n=487) erkekti. Tüm başvuruların %7,6'sı (n=80) tırnak şikayeti nedeniyleydi. Tırnak bozukluğuna sahip olma açısından cinsiyetler arasında, sosyoekonomik duruma göre, sistemik hastalık ve ilaç kullanım öyküsüne bağlı istatistiksel anlamlı fark yoktu (sırasıyla, p=0,437,p=0,083,p=0,967,p=0,442).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Epidemiology and Clinical Characteristics of Childhood Nail Diseases OBJECTIVES : The prevalence and distribution of nail disorders in the pediatric population is not known exactly. The aim of our study is to investigate the frequency and clinical features of nail disorders in childhood. METHOD: 1051 children aged between 0-16 years who applied to the pediatric dermatology outpatient clinic for any reason between August 2021 and May 2022 were included in this cross-sectional study. The patients were divided into 4 groups as 0-2 years, 3-5 years, 6-11 years and 12-16 years. RESULTS: Of the 1051 patients included in our study, 53,2% (n=564) were girls and 46,3% (n=487) were boys. 7,6% (n=80) of all admissions were due to nail complaints. There was no statistically significant difference between the frequency of nail disorders according to gender, socioeconomic status, systemic disease or drug use (p=0,437,p=0,083,p=0,967,p=0,442, respectively).