Sigarayı bırakanlarda erken ve geç dönemde ses parametrelerinin objektif ve subjektif yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of voice parameters of ex-smokers in early and late period with objective and subjective methods
  1. Tez No: 811756
  2. Yazar: BUSE YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ACAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Sanatoryum Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmanın Amacı: Sigara kullanmayı bırakan kişilerde erken ve geç dönemlerde ses parametlerinin objektif ve sübjektif yöntemlerle değerlendirilmesi, erken ve geç dönem verilerinin birbiri ile ve daha önce sigara kullanmamış kişilerin ses parametreleriyle karşılaştırılması hedeflenmektedir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Aralık 2021-Haziran 2022 tarihleri arasında Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Sigara Bırakma Polikliniğine başvuran, sigara kullanan ve çalışma kriterlerine uyan kişilerin oluşturduğu grup 1 ve sigara kullanmayan bireylerin oluşturduğu grup 2 olarak isimlendirilen gruplar arasında ve prospektif olarak yapılmıştır. Grup 1'i oluşturan 21'i erkek ve 17'si kadın olmak üzere toplam kişi sayısı 38'dir. Grup 2 ise daha önce sigara kullanmamış 16'sı erkek 24'ü kadın olmak üzere toplam 40 kişiden oluşmaktadır. Bireyler sigara kullanırken (T0) ve sigara kullanmayı bıraktıktan 1 ay (T1) ve 3 ay (T2) sonra Voice Handikap Index-30 (VHI-30) formunu doldurdu. Çoktan seçmeli 30 sorudan oluşan bu form, kişilerin seslerinin yaşamlarını fiziksel, emosyonel ve fizyolojik olarak nasıl etkilediğini değerlendirmek amacıyla yapıldı. Objektif ses analizi için tüm bireylerden sigara kullanırken (T0), sigara kullanmayı bıraktıktan 1 ay (T1) ve 3 ay (T2) sonra en uygun şiddetteki sesle 5 saniye“a”sesli harfinin üçer kez söyletilerek ses kaydı alındı ve elde edilen verilerin ortalaması alınarak ses parametreleri (jitter, shimmer, HNR) sonucu bulundu. Grup 2' yi oluşturan kişiler bir defa Voice Handikap Index-30 (VHI-30) anketini doldurdu ve bu kişilere aynı yöntem uygulanarak ses analizi yapıldı. Kişilerin sigara kullanırken (T0) ve sigara kullanmayı bıraktıktan 1 ay (T1) ve 3 ay (T2) sonra değerlendirilen VHI-30 anket sonuçları ve akustik analiz verileri birbiri arasında ve bu verilerin tümü sigara kullanmayan gruptan elde edilen VHI-30 anket sonuçları ve akustik analiz sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to evaluate the voice parameters of ex-smokers in early and late periods with objective and subjective methods, and to compare the early and late period data within each other and with the voice parameters of people who have not smoked before. Materials and Methods: This study was conducted prospectively with two groups; Group 1 consists smokers who applied to Atatürk Sanatorium Training and Research Hospital Family Medicine Smoking Cessation Clinic between December 2021 and June 2022 which met the study criteria, Group 2 consist of non-smokers. The total number of people in Group 1 is 38, consisting of 21 men and 17 women. Group 2 consists of 40 non-smokers, 16 men and 24 women. Individuals filled the Voice Handicap Index-30 (VHI-30) form while smoking (T0), 1 month (T1) and 3 months (T2) after quitting smoking. This form, which consists of 30 multiple-choice questions, is designed to evaluate how people's voices affect their lives physically, emotionally and physiologically. For objective voice analysis, a voice recording was taken from all individuals by them saying the vowel“a”three times for 5 seconds in the most appropriate volume while smoking (T0), 1 month (T1) and 3 months (T2) after quitting smoking, and the average of these data was used to obtain sound parameters (jitter, shimmer, HNR) results. The individuals in Group 2 filled out the Voice Handicap Index-30 (VHI-30) questionnaire once and voice analysis was performed in the same method. The VHI-30 survey results and acoustic analysis data of smokers which are obtained while smoking (T0) and 1 month (T1) and 3 months (T2) are compared within each other and with the VHI-30 survey results and acoustic analysis data obtained from non-smoker group.