İkindiyazıları dergisi üzerine bir inceleme
A research on İkindiyazıları magazine
  1. Tez No: 811803
  2. Yazar: ANIL ERSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM DÖNMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
İkindiyazıları, Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesinde Nisan 1985 ile Ekim 1994 tarihleri arasında 131 sayı yayımlanan sanat-edebiyat dergisidir. Yayımlandığı on yıllık süre içerisinde pek çok önemli isme ev sahipliği yapan dergi, genç şair ve yazarlar için bir çıkış kapısı olur, onları sayfalarında ağırlar, onlara dergi yöneticiliği tecrübesini yaşatır, günümüzde pek çoğu yetkin birer kalem olan şair ve yazarları yetiştirir. Dergi, bir taşra kasabasında yayımlanmasına rağmen ülkedeki tüm okurlarla ücretsiz olarak buluşur ve kendi merkezini yaratmayı başarır. Bu haliyle İkindiyazıları edebiyat dergiciliğimiz açısından kıymetli bir yere sahiptir. Çalışma Giriş ve Sonuç kısımları hariç üç bölümden oluşur. Birinci bölümde İkindiyazıları'nın taşrada yayımlanması dolayısıyla taşra, taşranın sınırları ve taşra kavramının anlam alanı irdelenerek taşrada dergicilik faaliyetlerinin karşılaştığı zorluklara değinilir ve İkindiyazıları'nın taşra ile ilişkisine yer verilir. İkinci bölüm İkindiyazıları'na odaklanır. Derginin yayımlandığı 80'li ve 90'lı yılların siyasi, sosyal ve kültürel ortamına, bu yıllarda meydana gelen siyasi olayların ve dünya görüşünün edebi eserlerde ne gibi farklılıklar meydana getirdiği ortaya konmaya çalışılır. İkindiyazıları'nın yayın serüveni, bağlı bulunduğu edebi geleneğin içindeki konumu, basıma hazırlanması, karşı karşıya kaldığı eleştiriler, kapanış süreci, yazar kadrosu, şekil ve görsel özellikleri bu bölümde incelenir. Üçüncü bölümde İkindiyazıları'ndaki edebi faaliyetlere yer verilir. Dergide hangi edebi türlerin olduğu, bu edebi türlerde öne çıkan temaların neler olduğu belirlenir. Çalışmanın sonunda yer Ek kısmında İkindiyazıları'nda hangi türde kaç eserin olduğuna, bu eserleri kimlerin yazdığına dair tablolara; derginin başlığına ait örnekler ve dergide kullanılan çizimlere; İkindiyazıları kadrosunda yer alan Arif Ay, Duran Boz, Yunus Develi ve derginin basım – dağıtım işlerinde görev alan İskender Zengin ile yapılan söyleşilere yer verilir.
Özet (Çeviri)
İkindiyazıları is an art and literature magazine published in Andırın town of Kahramanmaraş between April 1985 and October 1994 with 131 issues. The magazine has hosted many important names during the ten years it was published. The magazine has been an opportunity for young poets and writers, has given them a place in its pages and has given them the experience of magazine management. İkindiyazıları has trained poets and writers, most of whom are competent writers today. Although the magazine was published in a provincial town, it was available to all readers free of charge. For this reason, İkindiyazıları has a valuable place in terms of our literary journalism. The study consists of three parts, excluding the Introduction and Conclusion parts. In the first chapter, because of the publication of İkindiyazıları in the provinces, the province, the borders of the province and the semantic field of the concept of the province are examined. The difficulties faced by journalism activities in the provinces are mentioned. The relation of İkindiyazıları to the province is mentioned. The second chaptar focuses on the İkindiyazıları. In this part, the political, social and cultural environment of the 80s and 90s, when the magazine was published, is mentioned. It is tried to reveal what kind of differences the political events and world view that took place in these years created in literary works. The publishing adventure of İkindiyazıları, its position in the literary tradition, its preparation for publication, the criticisms it faced, the closing process, the staff of writers, its shape and visual features are examined in this part. In the third chapter, focus on literary activities in İkindiyazıları. It is determined which literary genres are in the magazine and what are the prominent themes in these literary genres. At the end of the study, in the Appendix, there are tables about how many works of which type are in the İkindiyazıları, and who wrote these works; examples of the title of the magazine and the drawings used in the magazine; Interviews with Arif Ay, Duran Boz, Yunus Develi, who are in the İkindiyazıları staff, and İskender Zengin, who takes part in the printing and distribution works of the magazine, are included.