Aile hekimliği uzmanlık eğitiminin uluslarası çekirdek yeterlilikleri ve ulusal müfredat doğrultusunda değerlendirilmesi
Evaluation of family medicine specialty education in line with international core competencies and national curriculum
  1. Tez No: 811804
  2. Yazar: DİLARA KAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmanın amacı, aile hekimliği öğrencilerinin eğitimlerinin uluslararası çekirdek yetkinliklerle ne ölçüde örtüştüğünü araştırmak ve müfredata uygun olarak kendi bilgi düzeylerini değerlendirmektir. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma kesitsel, tanımlayıcı ve analitik niteliktedir. Veriler İstanbul'daki 222 aile hekimliği asistanına çalışmayı kabul ettiklerine dair onam formu alındıktan sonra online anket uygulanarak toplandı. Araştırmamızda elde edilen bulgular değerlendirilirken SPSS 25 istatistik programı kullanıldı. Ankette sosyodemografik bilgileri içeren 6 soru, WONCA Çekirdek Yeterliliklerini ölçen 3 soru, TUKMOS Müfredat doğrultusunda hazırlanan 14 soru ve Avrupa'daki 1. Basamak Uygulamalarının Türkiye sonuçlarını içeren 5 soru olmak üzere toplam 28 soru bulunmaktadır. BULGULAR Çalışmada asistan hekimlerin aldıkları puanlar dikkate alındığında %43,69'unun (n=97) verdiği cevapların uluslararası çekirdek yeterlilikle uyumlu olduğu gözlendi. Çalışmada asistan hekimlerin asistanlık süresi ve önceki çalışma durumu ile çekirdek yeterlilikler ile ilgili bilgi puanları arasında istatistiksel anlamlı bir ilişki saptanmamıştır (p>0,05). Çalışmada katılımcılardan rotasyonlara uzmanlık eğitimine katkılarını değerlendirmeleri için 1-10 arasında puan vermeleri istendi. En yüksek puan ortalamaları sırasıyla E-ASM 7,31±2,95, iç hastalıkları 6,89±2,58, çocuk sağlığı ve hastalıkları 6,82±2,65 olarak ortaya çıkmıştır. En düşük puan ortalamaları ise sırasıyla ruh sağlığı ve hastalıkları 5,51±2,64, kadın hastalıkları ve doğum 5,59±2,8 ve nöroloji 5,69±2,59 olarak ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the extent to which the education of family medicine students overlaps with the international core competencies and to assess their own level of knowledge in accordance with the curriculum. MATERİALS AND METHODS The study was cross-sectional, descriptive and analytical. The sample was collected from 222 family medicine residents in Istanbul by applying an online survey method after obtaining a consent form to accept the study. SPSS 25 statistical program was used to evaluate the findings obtained in our study. The questionnaire includes a total of 28 questions, including 6 questions on sociodemographic information, 3 questions measuring WONCA Core Competencies, 14 questions prepared in line with the TUKMOS Curriculum, and 5 questions on the results of European Primary Care Practices in Turkey. RESULTS Considering the scores obtained by the resident physicians in the study, it was observed that the answers given by 43.69% (n=97) were compatible with the international core competency. In the study, no statistically significant correlation was found between the knowledge scores of resident physicians about core competencies and duration of residency and previous employment status. (p>0.05). In the study, participants were asked to rate the rotations on a scale of 1-10, taking into account their contribution to specialty training. The highest mean scores were E-ASM 7.31±2.95, internal medicine 6.89±2.58, pediatrics 6.82±2.65, respectively. The lowest mean scores were 5.51±2.64 in mental health and diseases, 5.59±2.8 in gynecology and obstetrics, and 5.69±2.59 in neurology.