Business process reengineering: An implementation in banking sector
İş süreçlerinin yeniden yapılandırılması: Bankacılık sektöründe bir uygulama
- Tez No: 81181
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDEFHAN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
rv ÖZET Literatürde 1990'h yılların başlarında rastladığımız 'Yeniden Yapılanma' (Reengineering), dünyada ve Türkiye'de şirketlerin artan rekabet ortamma uyum sağlamada ve yeni bir yönetim anlayışının yerleştirilmesinde başvurdukları önemli bir yaklaşım olmuştur. Her şeyi bozup yeniden yapmak anlamma gelen bu yaklaşım birçok şirketin cesaret edemediği ama başvuranların da gerçekten çarpıcı sonuçlar elde ettiği bir yönetim felsefesidir. Bu çalışmanın amacı, dünya yönetim tarihine kısaca bir gözattıktan ve süreç kavramını da ele aldıktan sonra Yeniden Yapılanmanın temel kavramlarını gözden geçirmek ve bankacılık sektöründeki bir uygulamayı ele almaktır. Bu bağlamda, çalışma bankanın müşteri memnuniyetini artırmak ve artan rekabet koşullarına uyum sağlamak amacıyla şube operasyon süreçlerinin müşterilere yaptırılan bir anketle performanslarının ölçülmesini ve buna paralel olarak kritik süreçlerin yeniden yapılandırılmasını içermektedir. Uygulamadan sonraki farklılıkların net bir şekilde ortaya konabilmesi için mevcut ve yeniden tasarlanmış süreçler şematize edilmiştir. Çalışmanın başarılı olabilmesi için önceden kabul edilen varsayımların önemi ayrıca vurgulanmıştır. Her şirketin mutlaka belli başlı süreçleri olması ve muhtemelen bu süreçlerde müşteri memnuniyetinin göz ardı ediliyor olması sebebiyle Yeniden Yapılanmanın büyük oranda başarıyla sonuçlanacağı mevcut uygulamayla desteklenmiştir. Süreçlerde operasyon zamanlarında ortalama iki, üç kat zaman tasarrufu sağlayan uygulamanın başardı olduğu sonucuna varılmış ancak diğer taraftan da flerki çalışmalarda değişimin personel üzerindeki etkilerinin araştırılması tavsiye edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Reengineering, which we have met at the beginning of 1990's in literature, has been a very important approach for the companies both in the world and in Türkiye for adapting themselves to increasing competition and establishing a new management understanding. Most of the companies do not dare to implement reengineering which means to crash everything down and rebuild, whereas the implementers enjoy dramatic and tremendous results. The aim of this study is to put forward the fundamental concepts of reengineering and present an implementation in banking sector after having a brief look at world management history discussing the process concept as well At this stand point, this study comprises the performance evaluation of branch operation processes through customer survey and reengineering of the critical processes aiming to increase customer satisfaction and adapt to increasing competition. Flowcharts of present and reengineered processes have been drawn in order to clearly put forward the changes after the implementation. The importance of the accepted assumptions have also been stressed. The implementation supports that reengineering projects will be generally successful since each and every company have processes and generally customer satisfaction is not taken into consideration during the operations. It is concluded that the implementation is successful due to two to three times time saving in process operation time and for future studies it is offered to make research about the impact of change on the employees