Türk hukukunda franchise-alanın, franchise sözleşmesi sonrası için rekabet yasağı anlaşmasıyla sınırlandırılması
In Turkish law, limitation of franchisee to non-compete agreement for after franchise agreement
  1. Tez No: 811816
  2. Yazar: TAYFUN TUNA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EBRU CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Franchise sözleşmesinin sona ermesinden sonra franchise-alanın franchise-veren ile rekabet etmesi muhtemeldir. Bu rekabet riskini önlemek isteyen franchise-veren, franchise-alan ile franchise sözleşmesi sonrası dönem için rekabet yasağı anlaşması yapabilir. Böylece franchise-alanı konu, yer ve süre temelli olarak sınırlandırmak ister. Franchise sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu'nda düzenlenmeyen bir sözleşme türüdür ve bu sözleşmeye uygulanacak olan hukuk normları Türk hukuk öğretisinde tartışmalıdır. Yine aynı şekilde, franchise sonrası için kararlaştırılan rekabet yasaklarına uygulanacak olan hukuk normları da Türk hukuk öğretisinde tartışmalıdır. Bu çerçevede, tarafların yaptıkları rekabet yasağı anlaşmalarındaki hükümlere uygulanması gereken hukuk normları yargı kararları da göz önünde bulundurularak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
After the franchise agreement expires, the franchisee is likely to compete with the franchisor. The franchisor, who wants to prevent this competition risk, can arrange a non-compete agreement with the franchisee for the post-franchise agreement period. Thus, the franchisee is expected to have been limited on the basis of subject, place and period. Franchise agreement is a type of contract that is not regulated in the Turkish Code of Obligations and the legal norms to be applied to this agreement are controversial in Turkish legal doctrine. In the same way, also the legal norms to be applied to non-compete agreements for the post-franchise is controversial in Turkish legal doctrine. In this context, the legal norms that should be applied to the provisions of the non-compete agreements inserted by the parties have been examined by considering the judicial decisions.