Toplumsal etkileşimde bir sembol olarak moda: Kimliğin oluşumunda anlam ve işlevi
The fashion as a symbol in social interaction: Meaning and function in the formation of identity
- Tez No: 811817
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kişilerarası İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Moda, bireyler tarafından sosyal kimlikleri için kullanılmaktadır. Bu nedenle, sosyal kimliklerin ifadesinde ve oluşumunda modaya uygun görünüm önemlidir. Moda, bireye yaşamı boyunca pek çok farklı sosyal grupla olan ilişkisinde bir kimlik oluşturma ve kendini ifade etme olanağı sağlar. Moda, beden ve güzellik odağında kimlik, statü, beğeni gibi kavramları hem dönüştürmekte hem de bunlar tarafından şekillenebilmektedir. Bu dönüşümlü etkileşim, tarihte moda ile ilgili değişimlere bakıldığında en iyi şekilde görülebilmektedir. Bu çalışmanın amacı toplumsal etkileşimde bir sembol olarak modanın kimliğin oluşumundaki anlam ve işlevini araştırmaktır. Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde öncelikle modanın kavramsal ve kuramsal çerçevesi araştırılmış, moda kavramı, moda endüstrisi ve moda kuramları irdelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise kimliğin oluşumu ve tanımlanmasına ilişkin perspektif incelenmiş, toplumsal, bireysel, geleneksel, modern, post modern ve küreselleşme açısından kimlik kavramı ele alınmıştır. Sembolik etkileşim kuramı çerçevesinde kimlik ve moda ilişkisi olan son bölüm konunun amacına yönelik araştırmanın bel kemiğini oluşturmaktadır. Bu bölümde sembolik etkileşim ve toplumsal etkileşim kavramları irdelenmesinin ardından modanın toplum ve kimlik ile ilişkisine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Fashion is used by individuals for their social identity. Therefore, fashionable appearance is important in the expression and formation of social identities. Fashion provides the individual with the opportunity to form an identity and express himself in his relationship with many different social groups throughout his life. Fashion can both transform and be shaped by concepts such as identity, status and taste in the focus of body and beauty. This alternating interaction is best seen when looking at fashion-related changes in history. The aim of this study is to investigate the meaning and function of fashion as a symbol in social interaction in the formation of identity. In this context, in the first part of the study, first of all, the conceptual and theoretical framework of fashion was researched, the concept of fashion, the fashion industry and fashion theories were examined. In the second part of the study, the perspective on the formation and definition of identity is examined, and the concept of identity is discussed in terms of social, individual, traditional, modern, post-modern and globalization. The last part, which is the relationship between identity and fashion within the framework of symbolic interaction theory, constitutes the backbone of the research for the purpose of the subject. In this section, after examining the concepts of symbolic interaction and social interaction, the relationship of fashion with society and identity is given.