Roma imparatorluk döneminde kadınların toplumsal ve ekonomik durumları: Küçük Asya örnekleri
The social and economic status of women in the Roman imperial period: Examples from Asia Minor
  1. Tez No: 811818
  2. Yazar: AYSUN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYTUN YAZGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Eskiçağ Uygarlıklarında kadınların toplumsal açıdan söz sahibi olmadığı ve onların üzerinde baskılanmış bir yapı olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda, erkek egemen bir yapının söz konusu olduğu bilinen Roma dünyasında çocukluktan yetişkinlik dönemine kadar kız çocuklarının ve kadınların Roma toplumu içerisindeki konumları ve varlıkları arkeolojik veriler ve modern kaynaklar doğrultusunda ele alınmıştır. Ayrıca, MÖ 27- MS 476 yılları arasındaki dönemi kapsayan çalışmamızda Küçük Asya coğrafyası özelinde ekonomik ve sosyal alanlarda kadınların elde ettikleri başarılar ve birey olarak varlıklarını toplum içerisinde nasıl güçlendirdikleri epigrafik kaynaklar sayesinde tartışılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is know that in Ancient Civilizations, women did not have a say in society and that they were oppressed. In our study, the position and existence of girls and women in Roman society from childhood to adulthood in the Roman world, which is known to have a male-dominated structure, is discussed in line with archaeological data and modern sources. In addition, in our study covering the period between 27 BC and 476 AD, we have tried to discuss the achievements of women in the economic and social fields in the geography of Asia Minor and how they strengthened their existence as individuals in society through epigraphic sources.