Duane retraksiyon sendromlu hastalarda yapısal özelliklerin veopere edilenlerde cerrahi sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of structural characteristics of patients with duane retraction syndrome and surgical results in operated patients
- Tez No: 811822
- Danışmanlar: PROF. BİRSEN GÖKYİĞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Beyoğlu Göz Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Duane sendromunun tedavisinde uygulanan çeşitli cerrahi tekniklerin, kayma miktarındaki, anormal baş pozisyonundaki, yukarı – aşağı atımdaki ve glob retraksiyonundaki düzelmeye etkilerini değerlendirmek Gereç ve Yöntem: T.C. Sağlık Bakanlığı İstanbul Prof. Dr. N. Reşat Belger Beyoğlu Göz Eğitim ve Araştırma Hastanesi Şaşılık departmanında 1995 Ocak -2008 Şubat tarihlerinde takip edilen 194 Duane Sendromlu olgu retrospektif olarak değerlendirildi. Olgularda cerrahi öncesi ve sonrası primer pozisyondaki kayma, anormal baş pozisyonu, glob retraksiyonu ve anormal vertikal atımlar değerlendirildi. Olguların ortalama takip süresi 22.4 ± 4.6 ( 1 – 13) yıl idi. Bulgular: 113' ü kadın ( %58.2 ) ve 81' i erkek ( % 41.8 ) olmak üzere toplam olgu sayısı 194, ortalama yaş 12.2 ± 9.50 ( 6 ay – 54 ) idi. Olgular arasında sol göz tutulumu % 72.7 ( 141 olgu ), sağ göz tutulumu ise %19.6 ( 38 olgu ) olarak ve bilateral tutulum %7.7 ( 15 ) saptandı. Her Duane tipi için ayrı ayrı yapılan operasyonlar, etkinlikleri için değerlendirildiğinde Duane tip I'li olgulara uygulanan cerrahi prosedürleri sonuçlarına bakıldığında ; Unilateral veya bilateral medial rektuslara zayıflatma operasyonu uygulanan grup 1 olgularının; preoperatif ve postoperatif uzak ve yakın kayma miktarları arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark saptandı (p=0.001, p=0.002). Olguların; preoperatif ve postoperatif abduksiyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark yoktu. Transpozisyon cerrahisi uygulanan grup 2' deki olgularının preoperatif ve postoperatif uzak ve yakın kaymaları arasında istatistiksel olarak anlamlı derecede fark saptanmadı (p=0.79,p=0.128). Olguların; preoperatif ve postoperatif abduksiyonları arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0.000).
Özet (Çeviri)
To evaluate the effects of various surgical techniques applied in the treatment of Duane syndrome on the improvement in the amount of deviation, abnormal head position, up-down beat and globe retraction. Materials and Methods: T.R. Ministry of Health Istanbul Prof. Dr. N. Reşat Belger 194 cases with Duane Syndrome, who were followed up in the Strabismus department of Beyoğlu Eye Training and Research Hospital between January 1995 and February 2008, were evaluated retrospectively. Shift in primary position, abnormal head position, globe retraction and abnormal vertical beats were evaluated in the cases before and after surgery. The average follow-up period of the cases was 22.4 ± 4.6 (1 – 13) years. Results: The total number of cases was 194, 113 of which were female (58.2%) and 81 were male (41.8%), and the average age was 12.2 ± 9.50 (6 months - 54). Among the cases, left eye involvement was found to be 72.7% (141 cases), right eye involvement was 19.6% (38 cases), and bilateral involvement was 7.7% (15). When the operations performed separately for each Duane type are evaluated for their effectiveness, when the results of the surgical procedures applied to cases with Duane type I are examined; Group 1 cases who underwent weight loss surgery on unilateral or bilateral medial recti; A statistically significant difference was detected between the amounts of far and near deviation preoperatively and postoperatively (p=0.001, p=0.002). Of the facts; There was no statistically significant difference between preoperative and postoperative abductions. No statistically significant difference was detected between the preoperative and postoperative far and near shifts of the patients in group 2 who underwent transposition surgery (p = 0.79, p = 0.128). Of the facts; The difference between preoperative and postoperative abductions was found to be statistically significant (p=0.000).