Okul öncesi eğitimde yönetici-öğretmen ilişkisi
Administrator-teacher relationship in early childhood education
  1. Tez No: 81185
  2. Yazar: LEYLA FETİHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TEVRÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Bu arastama ile okul öncesi eğitimi alanında yönetici-öğretmen ilişkisini oluşturan iş boyutlarına bakış açılarım belirlemek ve varsa bakış açısı farklılıkları ile bağlılık arasındaki ilişkiyi bulmak amaçlanmıştır. Bağlılık, işe- bağlılık ve örgütsel (iş-yerine) bağlılık olarak iki ana başlık altında incelenmiştir. Bu araştırmanın örneklem grubu olarak İstanbul ilindeki Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü (SHÇEK) ile Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı (MEB), 3-6 yaş grubu çocuklara hizmet veren özel yuvalar seçilmiştir. Araştırmada 22 tane Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı özel anaokulu ile 61 tane Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü'ne bağlı gündüz bakımevi jrer almışta. Bu araştırmada, 83 adet yönetici ve 236 adet öğretmen yer almıştır. Örneklem 319 kişiden oluşmakladır. Bu arastama, 1995 yılının Eylül ve Aralık aylan arasında gerçeHeştirilmiştir. Ölçüm aleti olarak“demografik sorular”,“okul öncesi eğitimde yönetici-öğretmen ilişkisi ölçeği (YÖİLÖ)”ve“bağlılık ölçeği”olmak üzere üç bölümden oluşan bir anket kullanılmıştır. Okul öncesi eğitimde yönetici-öğretmen ilişkisi ölçeği (YÖİLÖ) araştırmacının kendisi tarafından geliştirilmiş ve Türkiye okul öncesi eğitimi alanında yönetici-öğretmen ilişkisine yönelik öncü araçlardan biri olma niteliğindedir. Bu ölçekte yuva ortamında çalışırken karşılaşılabilecek çeşitli örnek durumlar (yönetici öğretmen ilişkisinin iş boyutları) önce otuz dört madde halinde belirtilmiştir. Faktör analizi sonucunda YÖİLÖ dört faktör altında toplanan 18 maddeden oluşmuştur. Öğretmenlerin ve yöneticilerin her bir maddeyi okuduktan sonra o örnek durumun çalıştıkları yuvada“ne sıklıkta vıuygulandığını”(mevcut ilişki durumu) ve kendilerinin o örnek durumun“ne sıklıkta uygulanmasını istediklerini”(ideal ilişki durumu), altılı ölçekte değerlendirmeleri istenmiştir. Bu çalışmadan çıkan bulgular şöyledir; tüm denekler mevcut ilişki durumunu, ideal ilişki durumuna göre daha düşük olarak değerlendirmişlerdir. Yöneticilerle öğretmenler karşılaştırıldığında, yöneticilerin mevcut ilişki durumu, ideal ilişki durumu ve bağlılık ile ilgili değerlendirmelerinin öğretmenlerden daha yüksek olduğu ve yöneticilerle öğretmenlerin mevcut ilişki durumu ve ideal ilişki durumu ile ilgili değerlendirmeleri arasındaki farklılığa bakıldığında, yöneticilerin fark değerlencmınelerinin öğretmenlerden düşük olduğu görülmüştür. Mevcut ilişki durumu ile ideal ilişki durumu arasındaki fark yükseldikçe, bağlılık ve özellikle iş-yerine bağlılık azalmaktadır. Örgütsel bağlılıkla maaş arasında da anlamlı bir ilişki vardır. Evli deneklerin ve evli öğretmenlerin, mevcut ilişki durumu ve bağlılık toplam puan ortalaması bekarlardan yüksek bulunmuş ayrıca, evli öğretmenlerin işe- bağhlık puan ortalaması bekar olan öğretmenlerden yüksek çıkmıştır. Çocuk sahibi olan denekler mevcut ilişki durumlarından daha memnundurlar ve çocuk sahibi öğretmenlerin daha yüksek bağlılık puanlan vardır. Yöneticilerin yuva çağı çocuklarıyla öğretmen olarak çalışmış olanlarının mevcut ilişki durumu ve bağlılık puan ortalamasının çalışmamış yöneticilerden daha yüksek olduğu görülmüş ve yöneticisi yuva çağı çocuklarıyla öğretmen olarak çalışmış olan öğretmenler mevcut ilişki durumlarmdan daha memnundurlar. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı yuvalarda çalışanların, ve yüksek aidat talep eden yuvalarda çahşanlann mevcut ilişki durumu toplam puan ortalaması daha yüksektir ve yüksek aidat talep eden yuvalardaki öğretmenlerin“ilişki”ve“teşvik”boyutu toplam puan ortalaması daha yüksektir. Yöneticilerin eğitmüerinin aidata göre farklılaştığı görülmüş, yüksek aidat talep eden yuvalarda daha yüksek düzeyde vııeğitimli yöneticilerin çalıştığı saptanmıştır. Lisans derecesine sahip deneklerin mevcut ilişki durumu toplam puan ortalaması lise mezunu deneklerden daha yüksektir ve lisans derecesine sahip öğretmenlerin ideal ilişki durumu toplam puan ortalaması lise mezunu öğretmenlerden daha fazla bulunmuştur. Mil
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to find out the points of view about the job dimensions of nurseiy school administrator-teacher relationship and the relationship between the differences in the points of view and commitment. Commitment is examined under the headings of organizational commitment and job involvement The sample consists of the private nursery schools serving children between the ages of three to six in Istanbul. These nursery schools were either under the control of the Ministry of National Education or the Social Services and Child Protection Institute General Directory. In this research, 22 nursery schools under the control of Ministry of National Education and 61 nursery schools under the control of Social Sendees and Child Protection Institute General Directory were chosen. A total of 83 nursery school administrators and 236 nursery school teachers participated in this study. The sample consists of 319 participants. This study was carried out during September to December 1995. The measuring instrument of this study is a questionnaire consisting of three parts namely;“ the demographic questions”,“the ad^ninistrator-teacher relationship scale in early childhood education”and“the commitment scale.”The administrator-teacher relationship scale in early childhood education (ATRES) was developed by the researcher herself and is one of the pioneer tools pointing out the nursery school achninistrator-teacher relationship in the field in Turkey. ATRES investigates the relationship between the nursery school administrators and the nursery school teachers. In its original form, various possible cases in nursery school settings (the job dimensions of administrator-teacher relationship) were summarized in the form of 34 items. inAfter carrying out factor analysis, ATRES consisted of 18 items in four dimensions. The administrators and the teachers were asked to evaluate each item on a six point scale in terms of“how often they experience”that particular situation in their nursery school settings (current relation) and“how often they would in fact want”that particular situation to be experienced by themselves in the nursery school setting (ideal relation). The findings of this study are as follows; all of the participants rated the current relation state lower than the ideal relation state. Administrators' ratings of current relation, ideal relation and commitment are higher than the teachers. The difference between the current and the ideal state is lower for the administrators as compared to the teachers. As the difference between current and ideal relation gets higher, commitment and especially organizational commitment gets lower. Organizational commitment also has a significant relation with salary. The current relation and commitment ratings of the married participants and the married teachers are higher than the single ones and the married teachers show a higher job-involvement than the single teachers. Participants who have children are more satisfied with their current relation and the teachers with children have higher commitment scores. Administrators who have worked as nursery school teachers themselves have higher current relation and commitment ratings, and teachers working with the administrators who have nursery school teaching experience are more satisfied with their current relations. Those who work in the schools under the control of Ministry of National Education, and those working in the schools demanding high fees from the families have higher current relation scores. The teachers working in the high fee schools have higher scores in the“relationship”and the“encouragement”dimensions of the scale, also the administrators with higher levels of education work in the high fee schools. IVThose who have undergraduate degree have higher current relation scores than the high school graduates in general and the nursery teachers with undergraduate degree have higher ideal relation scores than the high school graduate teachers.