Kanola (glukozinolatı düşük kolza) küspesinin etlik piliçlerin besi performansı, kesim sonuçları ve karkas özellikleri üzerine etkisi
Effects of the canola (low glucosinolate rapeseed) oil meal on fattening performance, slaughter results and carcass characteristics of broiler chiks
  1. Tez No: 8118
  2. Yazar: YUSUF KONCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Ill ÖZET Doktora Tezi KANOLA (GLUKOZİNOLATI DÜŞÜK KOLZA) KÜSPESİNİN ETLİK PİLİÇLERİN BESİ PERFORMANSI, KESİM SONUÇLARI VE KARKAS ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİSİ Yusuf KONCA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Kâmil DO?AN 1989, Sayfa : 144 Jüri : Prof. Dr. Kâmil Doğan Prof. Dr. Fevzi Sevgi can Prof. Dr. Kahraman Özkan Deneme, herbirinde 50 adet günlük civciv bulunan 4 tekerrürlü 5 grupta yürütülmüştür. Başlatma, büyütme ve bitirme dönemlerinde sırasıyle % 23, 20, 18 ham protein ve 3200 kcal/kg M.E. içeren, izokalorik ve izonitrojenik rasyonlar düzenlenmiştir. Besi pery odlarında, kontrol rasyonundaki soya küspesinden gelen proteinin %20, 40, 60 ve 80 kısmı düzeyinde kanola küspesi ikâme edilerek diğer rasyonlar oluşturulmuştur. Besi süresi 8 haftadır. Yem ve su serbest verilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis EFFECTS OP THE CANOLA (LOY/ GLUCOSINOLATE RAPESEED) OIL MEAL ON FATTENING PERFORMANCE, SLAUGHTER RESULTS AND CARCASS CHARACTERISTICS OF BROILER CHIKS Yusuf KONCA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor : Prof. Dr. Kâmil DO?AN 1989, Page : 144 jury : Prof. Dr. Kâmil Doğan Prof. Dr. Fevzi Sevgican Prof. Dr. Kahraman Özkan The experiment was conducted in five groups each with four replications in each of which there 50 day old broiler chicks. Isocaloric and isonitrogenic rations were formulated containing 3200 kcal M.E./kg and 23, 20, and 18 %crude protein respectively in starting, growing and finishing periods by the substitutions of canola seed oil meal at proportions of 20, 40, 60 and 80 % of the protein coming from soybean oil meal in the control ration. The total feeding period was eight weeks. Feed and water were given ad libitum.