Muğla-Dalaman çayı aşağı havzası Akköprü barajı ve çevresinin jeoteknik incelemesi
Muğla-Dalaman river, lower basin geotechnical investigation of the Akköprü dam and surrounding area
  1. Tez No: 8120
  2. Yazar: ERDAL ŞEKERCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ CANİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ MU?LA-DALAMAN ÇAYI AŞA?I HAVZASI AKKÖPRÜ BARAJI VE ÇEVRESİNİN JEOTEKNİK İNCELEMESİ, Erdal SEKERCjOGLU Ankara Üniversitesi Een Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof.Dr.. Baki CANİK 1989, Sayfa: 146 _[ Jüri: Prof. Dr. Baki CANİK Prof.Dr. Remzi DİLEK Prof. Dr. AZİZ ERTUNÇ Bu çalışma ile Dalaman Çayı üzerinde yapılacak alan Akköprü baraj yeri ve göl alanında yer alan formasyonların jeoloji ve jeoteknik özellikleri araştırılmıştır. Baraj ve yardımcı yapı yerlerinde açılan sondajlar araştırma galerisi incelenmiş, barajın geçirimlilik ve duraylilık özelliklerini belirlemek amacıyla yapılan kaya. mekaniği ve su deneylerinden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Sondaj verileri ve yüzeysel gözlemlere dayanarak kaya sınıflamaları yapılmış ve yeraltı kazıları sırasında çıkabilecek sorunlara karşı alınması gereken destek sistemleri belirlenmiştir. Göl alanında yer alan birimlerin geçirimlilik özelliklerini ve baraj gölünden başka havzalara su kaçağı olup olmayacağın* araştırmak amacıyla boya izleme ve su deneyleri yapılmış-, tır ANAHTAR KELİMELER : Enjeksiyon perdesi, taşıma gücü,. kil çekirdek, geçirimlilik, duraylılık
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACI PhD Thesis >? MU?LA-DALAMAN RIVER, LOWER BASIN GEOTECHNICAL INVESTIGATION OF THE AKKÜPRÜ DAfj AND SURROUNDING AREA ?!?',! Erdal ŞEKERCİOGLU _ Ankara University. Graduate School of Natural and Applied Spienceq Department of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Baki CANÎK xu-69, Page : 146 Jury : Prof. Dr. Baki.CANİK Prof.Dr. Remzi DİLEK Prof. Dr. AZİZ ERTUNÇ The objective of this study was to inveetiqate the geological and geotechnical specifications of ; the. formations at the proposed Akköprü Dam Site-on the Dalamafl riypr-and reservoir area. -;\, > ;- ';; t The data were analysed taken from boreholes and pcjits at the dam site and at the other facilites site-'. Furthermore, an interpretation was ma.dp.' in qrder to determine impervious and stability characteristics, of dam' with the help of rock mechanics and water tests- '... Rock classification was accomplished by.borehole data and surface observations. Supporting patterns were deterfji:j.ned against probable problems during the underground excavation-' In addition to above studies, dye tests/and water- tests were carried out for the beter understanding öf pervious features of geological units and leakage probability from dam lake to nearby basins.,.»: '.-;'. ?.;???.. KEY WORDS : Injection Curtain, Bearing Capacity, Clay Core, Pervious, Stability :.,