Primer infertil hasta grubunda rekombinant FSH'ın farklı protokol uygulamada etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of recombinant FSH in primary infertile patients with different protocols
  1. Tez No: 811920
  2. Yazar: ADDULE SERHANOĞLU SEÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULAZİZ GÜL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada primer infertilite tanısı almış ve intrauterin inseminasyon (IUI) planlanan olgularda rekombinant Folikül Sitümülan Hormon (rFSH)'ın (Gonal-f) 36 saat ara ile kullanımının 24 saat ara ile kullanımına karşı etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Van YYÜ Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum polikliniğinde primer infertilite tanısıyla IUI yapılan 60 olgunun dâhil edildiği bu çalışmada, olguların 30'una 36 saat arayla rFSH uygulanırken, 30 olguya 24 saat arayla rFSH uygulanmıştır. Bulgular: 24 saat ara ile rFSH uygulananlarla karşılaştırıldığında, 36 saat ara ile rFSH uygulananların yaş ortalaması istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulundu (p = 0.013). 24 saat ara ile rFSH uygulananlarla karşılaştırıldığında, 36 saat ara ile rFSH uygulananlarda siklüsün ikinci günü LH düzeyi (p = 0.021), Progesteron düzeyi (p = 0.035) ve tedavi başlangıcı ile IUI arasında geçen süre (p = 0.001) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha fazlaydı. Ayrıca hCG günü 10-14mm folikül sayısı (p = 0.001) istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha azdı. İki grup arasında yanıt düzeyi, biyokimyasal ve klinik gebelik saptama sıklıkları bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Yanıt düzeyi değerlendirildiğinde, 24 saat ara ile rFSH uygulananlar arasında aşırı yanıt sıklığı %40.00 iken, 36 saat ara ile rFSH uygulananlar arasında bu sıklık %13.33 idi. 36 saat ara ile rFSH uygulanan olgu grubunda aşırı yanıt sıklığı daha az saptansa da, bu fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p = 0.064). B-hCG pozitifliği değerlendirildiğinde, 24 saat ara ile rFSH uygulanan grupta %23.33, 36 saat ara ile rFSH uygulanan grupta ise %16.67 B-hCG pozitifliği saptandı. Gruplar arasında B-hCG pozitifliği bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p = 0.519). Sonuç: IUI siklüslerinde 24 saat ara ile ya da 36 saat ara ile rFSH uygulamanın sonuçlara anlamlı etkisinin olmadığı görüldü. Daha az sayıda enjeksiyon ve doz uygulamaları ile hasta konforu arttırılarak işlem maaliyeti azaltılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effectiveness of using recombinant Follicle Stimulating Hormone (rFSH) (Gonal-f) every 36 hours versus every 24 hours in cases diagnosed with primary infertility and planned for intrauterine insemination (IUI). Method: In this study, which included 60 patients who underwent IUI with the diagnosis of primary infertility in the Dursun Odabaş Medical Center Obstetrics and Gynecology outpatient clinic of Van YYU Faculty of Medicine, rFSH was administered to 30 cases with an interval of 36 hours and to 30 cases with an interval of 24 hours. Results: Age was found to be statistically significantly lower in those who were administered rFSH with an interval of 36 hours compared to those who were administered rFSH with an interval of 24 hours (p = 0.013). LH level (p = 0.021) and Progesterone level (p = 0.035) on the second day of the cycle and the time elapsed between the start of treatment and IUI (p = 0.001) were statistically significantly higher in those who were administered rFSH at 36-hour intervals compared to those who were administered rFSH at 24-hour intervals. In addition, the number of 10-14 mm follicles on the hCG day (p = 0.001) was statistically significantly lower. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of response level, biochemical and clinical pregnancy detection frequencies (p>0.05). When the response level was evaluated, the frequency of excessive response was 40.00% among those who were administered rFSH with a 24-hour interval, while this frequency was 13.33% among those who were administered rFSH with an interval of 36 hours. Although the frequency of excessive response was found to be lower in the case group who underwent rFSH with 36-hour intervals, this difference was not statistically significant (p = 0.064). When β-hCG positivity was evaluated, 23.33% positivity was found in the group that was administered rFSH with 24-hour intervals, and 16.67% in the group that was administered rFSH with 36-hour intervals. There was no statistically significant difference between the groups in terms of B-hCG positivity (p = 0.519). Conclusion: In IUI cycles, it was observed that rFSH administration with 24-hour intervals or 36-hour intervals did not have a significant effect on the results. With fewer injections and drug doses, patient comfort can be increased and the cost of the procedure can be reduced.