Diyabet oluşturulmuş ratlarda egzersiz ve metformin uygulamasının kas dokusunda MCT1 ve MCT4, MRNA, seviyelerine etkisi
Effect of exercise and metformin administration on MCT1 and MCT4, MRNA levels in muscle tissue in rats with diabetes
- Tez No: 811922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı; Streptozosin (Stz) ile Diyabet oluşturulan ratlarda uygulanan egzersizin kas dokusunda ki MCT1-MCT4 ve MRNA gen ifadesi üzerine olan etkisini incelenmek oluşturmuştur. Bu çalışma 8 haftalık Wistar albino cinsi toplam 48 rat üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ratlar gruplara rastgele atanmıştır. Her grupta toplam 12'şer rat yer almıştır. Çalışma içerisindeki bütün gruplar standart su ve yem ile beslenmiştir. Gruplar; Kontrol Grubu (n=12), Egzersiz + Diyabet Grubu (n=12), Metformin + Diyabet Grubu (n=12), Sedanter Diyabet Grubu (n=12) olarak belirlenmiştir. Kontrol grubuna egzersiz uygulanmamıştır. Egzersiz + Diyabet grubuna Stz ile diyabet oluşturulmuş ve altı hafta, beş gün egzersiz programı uygulanmıştır. Metformin+Diyabet grubuna Stz ile diyabet oluşturulmuş, haftada 5 gün oral gavaj ile metformin uygulanmıştır. Sedanter+Diyabet Stz ile diyabet oluşturulmuş ve egzersiz uygulanmamıştır. Altı hafta sonunda ratlar uygun şartlarda dekapite edilerek kas dokusunda MCT1-MCT4, MRNA gen ifade düzeylerine bakılmıştır. Çalışma içerisinde grupların kan glikoz seviyelerine dair betimsel istatistikleri incelenmiştir. Kontrol grubu 124,25±11,62mg/dl; Diyabet+sedanter grubu 475,70±115,65 mg/dl; Diyabet+egzersiz grubu 384,48±117,36 mg/dl ve Diyabet+metformin grubu 356,42±126,67mg/dl olarak bulunmuştur. Ölçüm sonuçları incelendiğinde, gruplar arasında kan glikoz ölçümleri arasında anlamlı bir farklılık belirlenmiştir (p0,05). Kas dokusunda MCT1, MCT4 ve MRNA gen ifade düzeyleri QRT-PCR ile belirlenip kas dokusunda benzer sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study was to examine the effect of exercise applied in rats with diabetes mellitus with Streptozocin (Stz) on MCT1-MCT4 and MRNA gene expression in muscle tissue. This study was carried out on a total of 48 Wistar albino rats, 8 weeks old. Rats were randomly assigned to groups. A total of 12 rats were included in each group. All groups in the study were fed with standard water and feed. Groups; Control Group (n=12), Exercise + Diabetes Group (n=12), Metformin + Diabetes Group (n=12), Sedentary Diabetes Group (n=12). No exercise was applied to the control group. In the Exercise + Diabetes group, diabetes was created with Stz and an exercise program was applied for six weeks and five days. In the Metformin+Diabetes group, diabetes was formed with Stz, and metformin was administered by oral gavage 5 days a week. With Sedentary+Diabetes Stz, diabetes was established and no exercise was applied. At the end of six weeks, the rats were decapitated under suitable conditions and MCT1-MCT4, MRNA gene expression levels in muscle tissue were examined. In the study, descriptive statistics on blood glucose levels of the groups were examined. Control group 124.25±11.62mg/dl; Diabetes+sedentary group was 475.70±115.65 mg/dl; Diabetes+exercise group was found to be 384.48±117.36 mg/dl and Diabetes+metformin group was found to be 356.42±126.67mg/dl. When the measurement results were examined, a significant difference was determined between the blood glucose measurements between the groups (p0.05). MCT1, MCT4 and MRNA gene expression levels in muscle tissue were determined by qRT-PCR and similar results were obtained in muscle tissue.