Zekâ oyunları ile desteklenmiş oyunla öğretim uygulamalarının ilkokul öğrencilerinin dört işlem becerilerine etkisi
The effects of game based teaching supported by brain puzzles on the four processing skills of primary school students
- Tez No: 811923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada zekâ oyunları ve oyunla öğretimin ilkokul dördüncü sınıf öğrencilerinin dört işlem becerisine etkisi incelenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS 26.0 programı kullanılarak non-parametrik testler ile yapılmıştır. Kolaylı örnekleme yöntemi ile belirlenen çalışma grubunu, Orta Karadeniz'de bir devlet ilkokulunda 2021-2022 eğitim-öğretim yılında 4.sınıfta okumakta olan 29 (Deney:14, Kontrol:15) öğrenci oluşturmaktadır. Uygulama öncesinde her iki gruba araştırmacı tarafından hazırlanan“Dört İşlem Başarı Testi”ön test olarak uygulanmıştır. Araştırmacı tarafından hazırlanan başarı testinin kapsam geçerliliği için 1 matematik eğitimi uzmanı, 2 ortaokul matematik öğretmeni ve 2 sınıf öğretmeninden görüş alınarak soru ve seçeneklerde gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Testin güvenirliliği için 52 öğrenci ile pilot uygulama yapılmıştır ve elde edilen veriler TAP Madde Analiz programı ile hesaplanmış ve 0,89 olarak bulunmuştur. Uygulama süreci, araştırmacı tarafından deney grubu ile 12 hafta-30 ders saati boyunca oyunla öğretim çalışmaları ve zekâ oyunları kullanılarak yürütülmüştür. Uygulama süreci öncesinde yapılan ön test sonuçlarında deney ve kontrol grupları arasında anlamlı bir farklılığın olmadığı gözlemlenmiştir Süreç sonunda her iki grupta da ön test son test başarı puanlarına Wilcoxon İşaretli Sıralar testi uygulanmış ve 0.05 manidarlık düzeyinde deney grubunun son test ön test başarı puanları arasında son test lehine anlamlı bir farklılık gözlemlenmiştir. Deney ve Kontrol gruplarının son test ve fark (erişi) puanları Mann Whitney U testi ile analiz edilmiş ve her iki testte de anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Bu sonuçlarla oyunla öğretim ve zekâ oyunları ile dört işlem becerisi öğretiminin olumlu sonuçlar çıkarsa da 2018 Matematik Öğretim Programı ile öğretim sürecini yürüten kontrol grubuna göre anlamlı bir fark oluşturmadığı ortaya çıkmıştır. Araştırmacıların benzer bir çalışmayı nitel araştırma yöntemleri ile çalışabileceği ve eğitimcilerin zekâ oyunları ile desteklenmiş oyunla öğretimin öğrencilerin ilgisini artırmada bir araç olarak kullanılabileceği önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of brain puzzles and Game Based Teaching on the four processing skills of primary school fourth grade students was examined. The study used a quasi-experimental design with pre-test/post-test control group, which is one of the quantitative research methods. The data obtained in the study were analyzed with non-parametric tests using the SPSS 26.0 program. The study group, which was determined by the convenience sampling method, consists of 29 (Experimental: 14, Control: 15) students studying in the 4th grade of a state primary school in the Central Black Sea Region in the 2021-2022 academic year. Before the application, the“Four Process Success Tests”prepared by the researcher were applied to both groups as a pre-test. As a result of the pre-test, it was observed that there was no significant difference between the experimental and control groups. For the content validity of the achievement test which is prepared by the researcher, necessary corrections were made in the questions and options by getting opinions from one mathematics education specialist, two secondary school mathematics teachers and two classroom teachers. For the reliability of the test, a pilot study was conducted with 52 students and the obtained rates were calculated with the TAP Item Analysis program and found to be 0.89. The application process was carried out by the researcher using Game Based Teaching studies and brain puzzles for 12 weeks-30 hours with the experimental group. At the end of the process, Wilcoxon Signed Ranks test was applied to pre-test/post-test success scores in both groups, and a significant difference was observed between the post-test/pre-test success scores of the experimental group at the 0.05 significance level. Post-test and difference scores of the experimental and control groups were analyzed with the Mann Whitney U test, and no significant difference was found in both tests. With these results, it was revealed that although teaching with games and performing brain puzzles and four processings skills had positive results, it did not make a difference compared to the control group who completed the teaching with the 2018 Mathematics Curriculum. That researchers can work with similar acquisitive research methods and that educators can use game teaching supported by brain puzzles as a tool to increase the scope of students.