Bulk fıll, kısa fiber veya fiberle güçlendirilmiş kompozit rezinlerin rejeneratif endodontik prosedür uygulanmış olgunlaşmamış köke sahip dişlerin kırılma direncine olan etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of bulk-fill, short fiber reinforced or fiber-reinforced composite resins on the fracture resistance of immature TEETH treated with regenerative endodontic procedures
- Tez No: 811930
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE TÜRKOĞLU, PROF. DR. HAKAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Amaç: Rejeneratif endodontik prosedür uygulanmış, simüle edilmiş immatür maksiller santral dişlerde Bulk-fill, kısa fiber veya fiberle güçlendirilmiş kompozit rezinlerin koronal restorasyon materyali olarak uygulanmasının kırılma dirençlerine olan etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Toplam 120 daimi maksiller santral diş seçildi ve kök boyları standardize edildi. Negatif kontrol grubu (n=20) dışındaki dişlerin kök kanalları immatür bir dişin simülasyonunu sağlamak amacı ile enstürmante edildi ve rejeneratif endodontik prosedür uygulandı. İmmatür diş simülasyonu sağlanmış 20 adet diş pozitif kontrol grubu olarak ayrıldı (n=20) ve geri kalan 80 diş, seçilen koronal restorasyon materyaline göre rastgele 4 gruba ayrıldı: Bulk fill, kısa fiberle güçlendirilmiş kompozit rezin (EverX posterior), polietilen fiber (Ribbond), ve akışkan kompozit rezin. Koronal restorasyonu takiben her örnek universal test cihazı (AGS-X, Shimadzu, Japonya) kullanılarak kırılma testine tabi tutuldu. Kırılma yükleri kaydedildi ve verilerin istatiksel analizi için varyans analiz ve Tukey (HSD) testi kullanıldı. Bulgular: Gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur (P < 0.05), negatif kontrol grubu en yüksek kırılma dayanımını göstermiştir. Kısa fiberle güçlendirilmiş kompozit rezin grubunun, Bulk fill, polietilen fiber, akışkan kompozit rezin ve pozitif kontrol gruplarından önemli ölçüde daha yüksek değerlere sahip olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Kısa fiberle güçlendirilmiş kompozit rezin, kullanılan diğer koronal restorasyon materyalleri ile karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksek bir kırılma direncine sahip olduğu bulunmuştur. Rejeneratif endodontik tedavi uygulanmış olgunlaşmamış kalıcı dişlerin restorasyonunda kısa fiberlerin kullanımı kırılma direncini arttırmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to investigate the effect of bulk-fill , short fiber or fiber reinforced composite resins on the fracture resistance of immature teeth treated with regenerative endodontic procedure. Materials and Methods: A total of 120 permanent maxillary central incisors were selected, and root lengths were standardized. Except for the negative control group (n=20), the root canals were instrumented to simulate immature teeth with incomplete root development, and the regenerative endodontic procedure was performed. Twenty instrumented teeth acted as positive controls (n=20), and the remaining 80 teeth were randomly divided into 4 groups according to the chosen coronal restoration material: bulk fill, short fiber reinforced composite (SFRC), polyethylene fiber (Ribbond), and flowable composite resin. Each specimen was then subjected to fracture testing using a universal testing machine (AGS-X, Shimadzu, Japan). The load to fracture was recorded. Data were subjected to statistical analysis using analysis of variance and the Tukey Honestly Significant Difference test. Results: A significant difference was detected between the groups (P < 0.05), with the negative control group showing the highest mean fracture strength. The SFRC group had significantly higher values than the bulk fill, polyethylene fiber, flowable composite resin, and positive control groups. Conclusion: SFRC was found to have significantly higher fracture strength compared to other coronal restoration materials. The use of short fibers in the restoration of immature permanent teeth treated with regenerative endodontic treatment has increased the fracture resistance.