Farklı yapıdaki kor materyallerinin tamir bağlanma dayanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of the repair bond strength of core materials with different structure
  1. Tez No: 764055
  2. Yazar: ZUHAL ATA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞBA SERİN KALAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Farklı yapıdaki 3 akışkan bulk fill kor materyalinin tamir mikrogerilim bağlanma dayanımlarının (μGBD), yaşlandırmanın ve uygulanan ön yüzey işlemlerinin, tamir μGBD'sine etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada bulk fill kor materyallerinden (Clearfill DC Core plus, EverX Flow, SDR Flow+) 6x6x4 mm lik örnekler hazırlandı. Örnekler bir LED ışık cihazıyla (Elipar, 3M ESPE, Almanya) polimerize edildi. Hazırlanan örneklere termal yaşlandırma işlemi uygulandı. Ön yüzey işlemlerine göre, 7 gruba ayrıldı; Kontrol, bu gruba her gruba uygulanan zımpara uygulandı, FA; fosforik asit, HFA; hidroflorik asit, K; kumlama, FA+S; fosforik asit+silan, HFA+S; hidroflorik asit +silan, K+S; kumlama+silan. Ayrıca her kor materyalinden başlangıç bağlama dayanımını belirlemek için ön yüzey işlemi veya yaşlandırma işlemi uygulanmadan tamir kompoziti (P60, 3M ESPE, Almanya) uygulandı. Yaşlandırılan ve ön yüzey işlemleri uygulanan örneklere 4 mm yüksekliğinde tamir kompoziti uygulandı. Örnekler 24 saat 37 °C nemli ortamda bekletildikten sonra düşük hızlı kesme cihazı (Micracut 125, Metkon, Bursa,Türkiye) kullanılarak yaklaşık 1 mm²'lik kesitler elde edildi (n=15). Örneklerin mikrogerilim bağlanma dayanımı (μGBD) testi (Microtensile Tester, Bisco, IL, ABD) 1 mm/dk bir hızda gerçekleştirildi ve veriler MPa cinsinden kaydedildi. Veriler 2 yönlü ANOVA ve Tukey HSD testi ile analiz edildi. μGBD ana faktörlerden (kor materyali yapısı, ön yüzey işlemi) istatistiksel olarak anlamlı şekilde etkilendi (p=0.00).
Özet (Çeviri)
It was aimed to evaluate the effect of repair microtensile bond strength (μTBS), aging and applied surface pretreatments on repair μTBS of 3 flowable bulk fill core materials with different structures. In this study, 6x6x4 mm samples were prepared from bulk fill core materials (Clearfill DC Core plus, EverX Flow, SDR Flow). The samples were polymerized with LED light device (Elipar, 3M ESPE, Germany). Thermal aging process was applied to the prepared samples. According to the surface pretreatments, they were divided into 7 groups; Control, sandpaper applied to each group was applied to this group, FA; phosphoric acid, HFA; hydrofluoric acid, K; sandblasting, FA+S; phosphoric acid+silane, HFA+S; hydrofluoric acid +silane, K+S; sandblasting+silane. In addition, repair composite (3M P60) was applied without surface pretreatment or aging to determine the initial bond strength from each core material. A 4 mm high repair composite was applied to the aged and surface pretreated specimens. After the samples were kept in a humid environment at 37 °C for 24 hours, sections of approximately 1 mm² were obtained using a low speed cutting device (Micracut 125, Metkon, Bursa, Turkey) (n=15). Microtensile bond strength testing of the samples (Microtensile Tester, Bisco, IL, USA) was performed at a rate of 1 mm/min and data were recorded in MPa. Data were analyzed by 2-way ANOVA and Tukey HSD test. μGBD was statistically significantly affected by the main factors; core material structure, pre-surface treatment (p=0.00).