Yoğun bakımda kan kültür örneklemelerinde üreme saptanan hastalarda prokalsitonin prognostik değeri
Prognostic value of procalcitonin in blood stream infections in the intensive care unit patients
  1. Tez No: 811955
  2. Yazar: AYNUR DİNDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF DOYUK KARTAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı Prokalsitoninin (PCT) kan dolaşımı enfeksiyonunu (KDE) öngörmede etkinliğini saptamak, KDE'nu gelişimi için risk faktörlerinin belirlemek ve mortalite nedenlerini araştırmaktır. Retrospektif vaka-kontrol şeklinde tasarlanan çalışmamız, üç yıllık süreçte hastanemizin Anestezi ve Reanimasyon Yoğun Bakım'ında (YB) yatarak tedavi edilen 164 hastadan oluşturulmuştur. PCT kültür günü değerleri vaka grubunda kontrol grubuna göre daha yüksek olup KDE'nu saptamada etkili bulunurken C-Reaktif Protein (CRP) kültür günü değerleri anlamlı bulunmadı. Benzer şekilde, etken sınıflarını öngörmede PCT kültür günü değerinin etkin olduğu, CRP kültür günü değerinin ise farka sahip olmadığı görüldü. Bununla birlikte, kültür pozitifliğini saptamada ve etken sınıflarını tanımlamada PCT'nin ve CRP'nin kültür günü değerlerinin korelasyon gösterdiği gözlendi. En güçlü korelasyon çoklu etkenlere bağlı KDE'da görülerek sırasıyla Gram negatiflere ve fungal etkenlere bağlı KDE'ları izlendi. Gram pozitif etkenler bağlı KDE'larını saptamada PCT ve CRP arası korelasyon olmadığı görüldü. 0,353 ng/dL eşik değere göre PCT kültür günü değerinin bu değerin üstünde olmasının Gram negatif bakteriyemiyi öngörmek için ROC analizinde değerlendirildiğinde eğri altı alanı 0,653 (P=0,002), duyarlılığı %80,3, özgüllüğü %51,2, pozitif prediktif değeri %50,6 ve negatif prediktif değeri %80,8 olarak sonuçlandı. Yapılan analizde diğer etkenler ile ilişkili anlamlı eşik değer saptanmadı. PCT kültür günü değerlerinin klinik sonlanım durumunda exitus gelişimi (P=0,002) ve 28 günlük mortaliteyi öngörme (P=0,049) açısından istatistiksel anlamlı farka sahip idi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the effectiveness of procalcitonin (PCT) in predicting bloodstream infection (BSI), to identify risk factors for the development of BSI and to investigate the causes of mortality. Our study was designed as a retrospective case-control study, which was consisted of 164 patients who were hospitalized in the Anesthesia and Reanimation Intensive Care (ICU) of our hospital over a three-year period. PCT culture day values were higher in the case group than the control group and were found to be effective in detecting BSI, while C-Reactive Protein (CRP) culture day values were not found significant. Similarly, PCT culture day value was found to be effective in predicting pathogen classes, while CRP culture day value did not differ. However, it was observed that the culture day values of PCT and CRP were correlated in detecting culture positivity and defining the pathogen classes. The strongest correlation was seen in multipathogen BSI, and BSI due to Gram-negative and fungal agents were observed, respectively. It was seen that there was no correlation between PCT and CRP in detecting BSI caused by Gram-positive pathogens. The PCT culture day value compared with 0.353 ng/dL threshold value. When evaluated in the ROC analysis to predict Gram-negative bacteremia, the area under the curve is 0.653 (P=0.002), the sensitivity is 80.3%, the specificity is 51.2%, and the positive predictive value is 50.6% and the negative predictive value was 80.8%. In the analysis, no significant threshold value was found related to other pathogens. PCT culture day values had a statistically significant difference in terms of clinical outcome (P=0.002) and predicting 28-day mortality (P=0.049).