Dağlık bölgelerde insan ve çevre etkileşimi: Rize Dağları örneği
Human and environment interaction in the mountain regions: The case of Rize Mountains
- Tez No: 811971
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; dağ ve dağlık alan kavramı, bölge kavramı ve bölgesel planlama anlayışları ile sürdürülebilirlik anlayışı ele alınmıştır. Ulusal ve uluslararası alanlarda dağlık alanlarla ilgili çalışmalar yapan kurum ve kuruluşların faaliyetlerine yer verilmiş ve dünya genelinde dağlık alanların artan önemi açıklanmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde Rize Dağları'nın coğrafi konumu, jeomorfolojik özellikleri, iklim özellikleri, bitki örtüsü, toprak özellikleri ve su kaynakları gibi fiziki özellikleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde Rize Dağları Bölgesi'nde yerleşmelerin ve nüfusun tarihsel gelişimine ve bu gelişim sürecindeki nüfus ve yerleşme verilerine yer verilmiştir. Bu bölgedeki arazi yapısının; yerleşmeler, nüfus değişimleri ve hareketleri üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde Rize Dağları Bölgesi'nin ekonomik özelliklerine yer verilmiştir. Bölgedeki tarım, turizm, sanayi, ulaşım ve enerji üretimi gibi faaliyetler incelenmiştir. Bölge içerisindeki farklılıklara değinilerek doğal koşulların ekonomik faaliyetler üzerindeki etkileri açıklanmıştır. Beşinci bölümde Rize Dağları Bölgesi'nde insan ve doğanın karşılıklı etkileşimlerine yer verilmiştir. Doğal çevrenin insan faaliyetleri üzerindeki etkisi ile insan faaliyetlerinin doğal çevre üzerindeki etkisi açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis consists of five chapters. In the first chapter; the concept of mountain and mountainous areas, the concept of region and regional planning, and the understanding of sustainability are discussed. The activities of institutions and organizations working on mountainous areas in national and international areas are included and the increasing importance of mountainous areas around the world has been tried to be explained. In the second chapter, The geographical location, geomorphological features, climatic features, vegetation, soil characteristics and water resources of the Rize Mountains are discussed. In the third chapter, the historical development of the settlements and population in the Rize Mountains Region and the population and settlement data in this development process are given. The land structure in this region; settlements, population changes and their effects on movements have been tried to be explained. In the fourth chapter, the economic characteristics of the Rize Mountains Region are given. Activities such as agriculture, tourism, industry, transportation, and energy production in the region were examined. The effects of natural conditions on economic activities are explained by referring to the differences within the region. In the fifth chapter, the interaction of human and nature in the Rize Mountains Region is given. The effect of the natural environment on human activities and the effect of human activities on the natural environment have been tried to be explained.