İran'da çocuk sineması kavramına bakış: YADU filmi örneği
A perspective on Iranian children's cinema: The case of the film YADU
- Tez No: 811972
- Danışmanlar: PROF. DR. CEYHAN KANDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
İran Çocuk Sineması'nın İran Sineması dilinin biçimi ve karakteri üzerindeki etkisi, inkar edilemez. 1990- 2000 yılları arası, İran Çocuk Sineması'nın altın çağı olarak bilinmektedir. Çocuk Sineması'nın etkisi, profesyonel sinema seyircisinin gelişmesinde ve sonraki yıllardaki başarılı sinemacılar neslinin oluşmasında da kendini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı günümüzde yok olma eşiğinde olan İran Çocuk Sineması durumunu irdelemektir. Çalışmanın evreni seyirci konumundaki Alfa kuşağından oluşmaktadır. Çalışma 34. İran Uluslararası Çocuk ve Gençlik Film Festivali'nde En İyi Çocuk Film olarak seçilen YADU ile çocuk seyirciler arasındaki etkileşimi ele almıştır. Nitel yöntem çerçevesinde, iki aşamada gözlem ve görüşme teknikleri kullanılarak ve doküman incelemesi yapılarak, veriler toplanmıştır. Çalışmanın sonucunda, seçilen film ile çocukların etkileşim oranının yüzde 16 olduğu ve örnek film Yadu'nun Alfa kuşağı seyircilerine uygun olmadığı tespit edilmiştir. Pierre Bourdieu'nun“Kültürel Sermaye”kuramı çerçevesinde gerçekleştirilen bu araştırma, çocukları bir toplumun Kültürel Sermayesi olarak değerlendirilmesi gerektiği kanaatindedir. Bu bakışa ilişkin olarak Kültürel Sermaye kuramındaki“Alan”, üretilen sinema eserlerine ve“Habitus”ise çocuk seyircinin sinemasal alışkanlıkları doğrultusunda okunmuştur. Çocuk seyirci, ülkenin kültürel-sinemasal geleceği için, yüksek potansiyel sahibi olan bir sermaye niteliğinde olup gelişmiş bir toplumun altyapısıdır. Bu yüzden Çocuk Sineması'nın tekrar canlanması için, üç kategoride kapsamlı planlar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The impact of Iranian Children's Cinema on the form and character of Iranian Cinema language is undeniable. The period between 1990 and 2000 is known as the golden age of Iranian Children's Cinema. The influence of children's cinema is evident in the development of a professional cinema audience and the emergence of successful filmmakers in subsequent years. The purpose of this study is to examine the current state of contemporary Children's Cinema in Iran, which is on the verge of extinction. The sample of the study consists of the Alpha generation in the spectators position. In line with the objective of the study, the interaction between the film YADU, which was selected as the Best Children's Film at the 34th International Film Festival for Children and Youth in Iran, and child spectators is addressed. Data was collected through observation and interview methods in two stages and document analysis within a qualitative research framework. The study found that the interaction rate between the selected film Yadu and its spectators was 16 percent, indicating a disproportionate engagement with children spectators. This research, conducted within the framework of Pierre Bourdieu's“Cultural Capital”theory, suggests that children should be considered as the Cultural Capital of a society. In relation to this perspective, the theory's concept of“Field”refers to the produced cinema films, and“Habitus”is interpreted in accordance with the cinematic habits of child spectators. Child spectators, as a capital with high potential for the cultural and cinematic future of the country, constitute the infrastructure of an advanced society. Therefore, comprehensive plans are proposed in three categories to revive Children's Cinema.