Gemi finansmanında sigorta ilişkileri
Insurance relations in ship financing
- Tez No: 811970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN SEVİNÇ KUYUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Gemi finansmanı ilişkileri yalnız hukuki değil, aynı zamanda ekonomik öneme sahip bir ticari ilişki olduğundan gemi finansmanında sigorta ilişkileri de hukuki ve ekonomik öneme sahiptir. Bu nedenle finansman sağlayanla donatan arasındaki ticari ilişkide karşılıklı menfaatleri korumak önemlidir. Çalışma kapsamında gemi finansmanı da sigorta ilişkilerinin tanımı, tarihi gelişimi, günümüzdeki önemi, finansman kullananın yapmakla yükümlü olduğu sigorta sözleşmeleri, gemi ipoteği kapsamında sigortanın önemi gibi hususlar ele alınmıştır. Gemi finansmanı ilişkileri donatanlar, finansman sağlayanlar ve sigortacılar gibi farklı paydaşları, finansal yatırımları, uzun vadeli geri ödeme sürelerini ve farklı denizcilik rizikolarını içeren ticari süreçtir. Bu sürecin paydaşlarının hak ve yükümlülüklerinin ve karşılıklı ilişkilerinin, denizcilik rizikolarına karşı sigorta mekanizmalarının incelenmesi çalışmamızın ana hatlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since ship finance relations have not only legal but also economic importance, insurance relations in ship financing are also have legal and economic importance. Therefore, it is important to protect mutual interests in the commercial relationship between the financer and ship owner. Within the scope of study, the definition of insurance relations in ship financing, as well as its historical development, its current importance, insurance contracts which the ship owner is obliged to make, the importance of insurance within the scope of ship mortgage were analyzed. Ship financing relationships are the business process covering different actors such as shipowners, financers and insurers, financial investments, long-term payback periods and different maritime risks. Analyzing of the rights, obligations and mutual relations of the actors of this process and insurance mechanisms against maritime risks constitute the main lines of our study.