Nazari ve uygulamalı yönleriyle İslam hukukunda üç talak
- Tez No: 811978
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET HAMDİ FURAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bu çalışma, Sahabe Döneminden beri İslam Hukukunun tartışmalı konularından biri olan bir anda veya bir mecliste verilen üç talak konusunu ele almaktadır. Birinci bölümünde genel anlamda talak konusu ele alınmıştır. Bu kapsamda talak kavramının tanımı, meşruiyyeti, hikmeti, boşama yetkisi ve ehliyeti, boşama için kullanılan lafızlar, talak çeşitleri, boşanma sonucunda beklenmesi gereken iddet ve evliliği talak dışında sona erdirme şekilleri (fesih, tefrik, muhâle'a (hul'), îlâ, müla'ane (liân), zıhar) hakkında genel bilgi verilmiştir. Tezimizin de ana omurgasını oluşturan ikinci bölümde ise tarihsel süreçte üç talak meselesi ele alınmıştır. Bu kapsamda Hz. Peygamber, sahabe ve tabiûn dönemlerinde; daha sonra mezheplere göre ve Osmanlı uygulamasında ve nihayet Cumhuriyet dönemi ve günümüzde üç talakın nasıl ele alındığı ve uygulandığı çok geniş şekilde incelenmiş ve üç talak konusunda bir kanaat sahibi olmamız hususunda büyük bir etkisi olmuştur. Üçüncü bölümde ise üç talakın ilişik olduğu diğer önemli meseleler ele alınmış ve bu meselelerin üç talak ile ilişkili olduğu yönler teker teker ortaya konmuştur. Bu çalışmanın sonucunda Hz. Peygamber döneminden günümüze üç talakın nasıl ele alındığı ve uygulandığı konusu vuzuha kavuşmakta ve günümüzde üç talak meselesinin nasıl uygulanabileceği hususunda tezimiz bir fikir beyan etmektedir.
Özet (Çeviri)
The study deals with three talaqs issues, which have been one of the controversial issues of Islamic Law since the period of the Companions, given at once or in a parliament. In the first part, the subject of talaq is discussed in general. In this context, it is given general information about the definition of the concept of talaq, its legitimacy, wisdom, authority and capacity to divorce, the words used for divorce, the types of talaq, the iddah (iddet) that should be expected as a result of divorce and the ways of ending the marriage other than talaq (termination, discrimination, contracted divorce (hul'), Ola( îlâ), Mulan (liân), Zahar). In the second part, which forms the main basis of our thesis, three talaq issues are discussed in the historical process. In this context, Mr. During the periods of the Prophet Muhammad (pbuh), Sahaba and Tabiun; then according to the sects and in the Ottoman practice, and finally in the Republican period and how the three talaqs are handled and applied today, was examined quite broadly and it had a great impact on us having an opinion about the three talaqs. In the third chapter, other important issues related to the three talaqs are discussed and the aspects related to these issues are presented one by one. As a result of the study, the subject of how the three talaqs were handled and applied from the time of the Prophet Muhammad (pbuh) to the present becomes clear and the thesis expresses an opinion on how the three talaqs issues can be applied today.