Deepfake (Derinkurgu) teknolojisi ile üretilen ses ve görüntülerin kullanılmasından doğan sorumluluk
Arising liability of use of produced audios and images by deepfake technology
  1. Tez No: 811977
  2. Yazar: KANAN İBRAHİMLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzün bilişim çağında bireylerim çoklu ortam eserlerini kullanımı ve kişisel bilgilerini paylaşması yaygın bir hal almıştır. Teknolojinin gelişmesi ile kötü niyetli kişiler bu verilere erişmenin, kullanmanın ve değiştirmenin de yanında bu verileri manipüle etmek suretiyle çeşitli menfaatler elde etmeye çalışmaktadır. Bu durum hukukun kişilik hakları, kişisel veriler ve fikri haklar üzerindeki korumasını zedelemektedir. Bu teknolojilerin biri de Deepfake teknolojisidir ki, yapay zekaya dayalı bu teknoloji ile kötü niyetli kişiler tarafından sahte görüntü, ses ve videolar üretilebilmektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Deepfake teknolojisinin genel hatları ve Deepfake teknolojisini oluşturan bileşenler incelenmiştir. İkinci bölümde Deepfake teknolojisinin kişilik hakları ve kişisel veriler çerçevesinde doğurduğu özellikli durumlar ele alınmış, TMK ve KVKK çerçevesinde incelenmesinin yanında GDPR hükümlerine de yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise fikri mülkiyet hukuku bağlamında Deepfake teknolojisi ele alanmış olup Deepfake teknolojisinin ve Deepfake ürünlerinin eser niteliği ile FSEK kapsamında korunan fotoğraflarla olan ilişkisi incelenmiştir. Sinema eserleri üretiminde Deepfake kullanımına değinilmekle beraber oyuncunun ölümü durumunda uygulanacak hukuk tespit edilmeye çalışılmıştır. Son olarak Amerikan hukukuna özgü olan karakter ürünleştirme ile imaj hakları Deepfake teknolojisi perspektifinden değerlendirilerek oldukça yeni bir kavram olan“dijital replika”kavramına değinilmiştir. Son başlıkta ise önceki bölümlerde yer veriler hem kişilik hakları hem kişisel veriler hem de fikri haklara yönelik hukuka aykırılıkların hukuk ve ceza davaları yoluyla çözümüne yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's digital age, the use of multimedia content and the sharing of personal information by individuals have become widespread. With the advancement of technology, malicious individuals not only seek to access, use, and change this data but also try to obtain various benefits by manipulating these data. This situation undermines the protection of personal rights, personal data, and intellectual property rights under the law. One of these technologies is Deepfake, which is an AI-based technology that is used by malicious individuals to create fake images, voices, and videos. This study consists of three parts. The first part examines the general outlines of Deepfake technology and its components. The second part addresses the specific situations arising from Deepfake technology in the context of personality rights and personal data, and it also includes an analysis within the framework of the Turkish Civil Code and the Law on the Protection of Personal Data, as well as provisions of the General Data Protection Regulation (GDPR). The third part examines Deepfake technology within the context of intellectual property law, and it explores the relationship between Deepfake technology and photographs protected under the Copyright Law, as well as the use of Deepfake in the production of cinematic works. Additionally, it attempts to determine the applicable law in case of an actor's death. Finally, the concept of“digital replica,”which is a relatively new concept, is discussed by evaluating image rights and character merchandising under American law from the perspective of Deepfake technology. In the last chapter, the data in the previous sections, personal rights, personal data, and the resolution of unlawful violations of intellectual rights through civil and criminal cases are included.