Erkeklere yönelik çalışmaların kadınların güçlenmesine etkileri: Şanlıurfa ve Kilis ÇATOM örnekleri
The effects of men's actions on women's empowerment: The case of Şanlıurfa and Kilis ÇATOM
  1. Tez No: 811980
  2. Yazar: ÖZLEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN AKDURAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyal Hizmet, Political Science, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kadınlar, 1970'li yıllardan itibaren kalkınma politikalarında yer almaya başlamıştır. Ekonomi politikalarında kadın, önceleri pasif yararlanıcılar olarak görülmekteyken 1980 ve 1990'li yıllarda dönemin feminist araştırmacıları ve ekonomistleri tarafından ortaya konulan kalkınma yaklaşımlarıyla birlikte kalkınma sürecinin aktörleri konumuna gelmiştir. Ortaya atılan bu yaklaşımlarla birlikte 1980'li yıllardan günümüze kadar geçen zaman içerisinde“kadın güçlenmesi”konusu önemini korumuştur. Bu yaklaşımlardan biri olan“Yapabilirlik Yaklaşımı”ndan esinlenerek oluşturulan yapabilirlik listesi kadın güçlenmesi konusunda önemli bir kriter olarak yerini almıştır. Yapabilirlik listesiyle kadının seçme ve seçimlerini eyleme dönüştürme özgürlüğü ve kadının özerk bir birey olarak güçlenme süreci üzerinde durulmuştur. Bununla birlikte kadın güçlenmesi alanında kadınlarla yapılan çalışmaların kısıtları görülmüş, kadınların güçlenmesi ve toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında etkili bir aktör olarak erkeklerle yapılacak çalışmaların da gerekliliği fark edilmiştir. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, alan araştırması olarak seçilen ÇATOM'larda gerçekleştirilen erkeklere yönelik programlar sonrasında toplumsal cinsiyet rollerinin etkisinin ne derece azaldığı incelenmiş ve programların çıktılarının kadın güçlenmesi üzerindeki etkileri yapabilirlik yaklaşımı listesi baz alınarak araştırılmıştır. Bu kapsamda Nussbaum'ın Yapabilirlik Listesi'ne göre soru formları hazırlanarak nitel araştırma yöntemine başvurulmuş ve görüşmeler ÇATOM'larda program ve projelere katılan erkeklerin eşleri ve oğlan çocuklarının kız kardeşleri ile yapılmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin sosyal yapısı, kozmopolitik yapısı ve son on yıl içerisinde Suriye'de yaşanan iç savaşa bağlı aldığı göçle, geçici koruma statüsündeki nüfusun fazlalığı göz önüne alındığında bu tez çalışmasının kadın güçlenmesi konusunda erkeklik çalışmalarının önemini ortaya koyarak politika geliştirme süreçlerine katkı yapabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Women have been taking part in development policies since the 1970s. While women were previously seen as passive beneficiaries in economic policies, they became actors of the development process in the 1980s and 1990s with the development approaches put forward by the feminist researchers and economists of the period. With the approaches put forward, the issue of“women's empowerment”has maintained its importance from the 1980s to the present. Inspired by one of these approaches, the“Capability Approach”, the capability list has taken its place as an important criterion for women's empowerment. With the list of capabilities, the freedom of women to choose and transform their choices into action and the empowerment process of women as an autonomous individual are emphasized. However, the limitations of the work done with women in the field of women's empowerment have been observed, and the necessity of working with men as an effective actor in women's empowerment and gender equality has been realized. In this context, in this thesis, it was examined how the effect of gender roles decreased after the programs for men carried out in ÇATOMs selected as field research, and the effects of the outputs of the programs on women's empowerment were investigated based on the capability approach list. In this context, qualitative research method was applied by preparing questionnaires according to Nussbaum's Capability List, and interviews were conducted with the wives of men and sisters of boys who participated in the programs and projects in ÇATOMs. Considering the social structure, cosmopolitan nature of the Southeastern Anatolia Region, the immigration it has received in the last ten years, and the excess of the population under temporary protection status, it is thought that this thesis study can contribute to policy development processes by revealing the importance of masculinity studies in women's empowerment.