Kuruluşundan Meşrutiyet'e Nevşehir 1718-1876 (Fizikî, İdarî, Demografik ve Sosyo-Ekonomik Yapısı)
Nevşehir from its formation to the Constitutional era 1718-1876 (Physical, administrative, demographic and socio-economic structure)
  1. Tez No: 811991
  2. Yazar: SERKAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT ÖNTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Osmanlı Müesseseleri ve Medeniyeti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
İşbu çalışma, Nevşehir tarihini konu edinip kuruluşundan itibaren 1876 yılına kadar şehrin geçirmiş olduğu değişimi ve dönüşümü ele almaktadır. Esasen 1718 ile 1876 yılları arasındaki 158 yıllık süreci kapsayan bu çalışma; belirtilen döneme ait belgelerin, vesikaların ve dokümanların tetkik edilmesiyle ortaya konacak bilgilerden teşekkül etmektedir. Nitekim bu kaynaklarla alakalı temel bilgiler, çalışmanın giriş kısmında yer almaktadır. Tezde, giriş kısmını takip eden beş bölüm bulunmaktadır. İlk bölümde Nevşehir'in sahip olduğu fizikî yapı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde ise Nevşehir'in idarî yapısı ve köyden kente dönüşüm süreci üzerine muhtelif bilgiler ortaya konulmuştur. Şehrin ekonomik ve iktisadi karakteristiği ile alakalı bilgilerin yer alacağı üçüncü bölümün ardından Nevşehir'in içtimai ve kültürel dokusunu ortaya koyan hususları ve özellikleri vurgulayan dördüncü bölüm gelmektedir. Tezin son kısmını oluşturan beşinci bölümde ise şehrin demografik yapısı hakkında çeşitli bilgiler sunulmaktadır. Tezin değerlendirilmesinin yer aldığı sonuç kısmı ile çalışma sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
This study tries to focus on the history of Nevşehı̇r and cover the change and transformation which the city underwent from its formation to the year of 1876. Basically, the study involves a hundred and fifty-eight-year process, which includes the years between 1718 and 1876, and it presents insights which are revealed with the analysis of the documents, records and testimonials regarding this period. Basic information about these resources is presented in the introduction. There are five more parts following this section. The first part attempts to focus on the information about the physical structure of Nevşehı̇r. In the second part of the study, administrative structure of Nevşehı̇r and the process of its transformation from being a village to a city is presented with various insights. After the third part, which covers information on economical and financial features of the city, the aspects and features that represent the social and cultural texture of Nevşehı̇r are emphasized in the fourth part. In the fifth part, which is the last part of the study, several insights are brought to life about the demographic structure of the city. Finally, with the conclusion part, which involves the analysis of the thesis, this study is completed.