Menoraji tedavisinde levonorgestrel salgılayan intrauterin sistemin oral progestinler ile tedavi etkinliği, hasta uyumu ve yan etkiler yönünden karşılaştırılması
Comparison of levonorgestrel-secreting intrauterine system with oral progestins in the treatment of menorrhagia in terms of treatment efficacy, patient compliance and side effects
  1. Tez No: 811992
  2. Yazar: AYŞE KAVASOĞLU KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÖÇMEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı levonorgestrel salgılayan rahim içi araç (LNG-IUS) ile oral progestanın menorajili hastalarda VBS değerleri, menstruasyon durumları, hemoglobin ve hematokrit seviyeleri, hasta memnuniyeti, yan etkileri ve tedaviye devam oranları açısından karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, 30. 11. 2011--31. 12. 2013 tarihleri arasında, İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde yapılmıştır. 32-50 yaş arası menoraji şikayeti olan 192 gönüllü kadın dahil edildi. Her iki gruptaki hastalar 0,6,12. aylarda kontrole çağrıldı. Adet günlüklerini de getirmeleri istendi. Transvajinal USG ile araç kontrol edildi ve endometrial kalınlık yeniden ölçüldü. Hemogram tekrar edildi. SPF-36 anketi doldurularak tedavi hakkındaki görüşleri ve şikayetleri değerlendirildi. Yan etkiler ve tedaviye devam oranlarına bakıldı. Bulgular: Oral Progestan grubunun 6. ay ve 12. ay VBS düzeyleri LNG-IUS grubundan istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksekken (p0.05). Tedavi gruplarına göre 6. ay mensturasyon durumları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. LNG-IUS grubunun 6. ayda amenore oranı (%35.3), Oral Progestan grubundan (%6.2) yüksekken (p0.05). Sonuç: Mirena'nın menoraji tedavisinde kullanım kolaylığı ve hasta toleransının iyi olması nedeniyle oral progestagenlere ve hatta uzun dönemli kullanımdaki yüksek etkinliği nedeniyle cerrahi metodlara iyi bir alternatif olduğunu söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
Background: The aim of this study was to compare oral progesterone and LNG-IUS for effect on VBS, CBC, patient satisfaction and adverse effects in the women with menorrhagia complaint. Materials and Methods: This was a prospective comparative observational study in 192 patients with menorrhagia cases in two group. This study has been carried out at İstanbul Medeniyet University Göztepe Education and Research Hospital Gynaecology and Obstetrics Clinics between the dates 30.11.2011-31.12.2013. This study covers 192 patients (97 LNG-IUS, 95 oral progesterone) with menorrhagia between the ages 32-50. LNG-IUS or oral progesterone has been decided to apply for the treatment purpose, these patients have given their concent for the study. VBS values, Hemoglobin and hematocrit levels are determined. In the 3rd and 6th months these values are repeated. We looked the adverse effects and the continuity Results: The VBS levels at 6th and 12th month of the Oral Progestan Group are statistically higher than LNG-IUS Group (p0.05). The 6th month mensturasyon states are statistically different between treatment groups. The rate of amenorrhea at 6th month of the LNG-IUS Group is %35.3, %6.2 higher than Oral Progestan (p0.05). Conclusion: LNG-IUS is a good alternative treatment method due to the oral progesterone in long term due to the histerectomy for menorrhagia because of the good patient tolerance and easy usage chance.