1929 dünya ekonomik krizi ve Türkiye'ye etkileri
1929 world economic crisis and its effects on Turkey
  1. Tez No: 812011
  2. Yazar: UĞUR AYATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH İLGAZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
24 Ekim 1929 yılında ABD'nin New York şehrinde borsaların ani değer kaybı ile başlayan ekonomik kriz kısa süre içerisinde önce ABD'yi ardından tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Yaşanan kriz bilinen iktisadi anlayışın değişmesini ve ekonomide yeni modellerin ortaya çıkmasını sağlamıştı. Başta ABD olmak üzere krizden etkilenen diğer Avrupa ülkeleri de çeşitli tedbirler almak yoluyla krizi olabilecek en az hasarla atlatmaya çalışıyordu. Krizin etkilerinin ciddi şekilde hissedildiği ülkelerden biri olan Türkiye Cumhuriyeti, çeşitli tedbirler almak yoluyla krizi atlatmaya çalışmıştı. Bu noktada krizin iktisadi sonuçlarının yanında önemli siyasi ve sosyal sonuçları da olmuştu. Bu alanda yapılan çalışmalar daha çok krizi ekonomik boyutları ile inceliyordu. Krizin ekonomik sonuçlarının yanında siyasi ve toplumsal etkilerinin incelenmesi ve bu alana katkı sağlamak maksadıyla tez çalışmamızı yaptık. Kaynak olarak dönemin basın kaynakları, gazete haberleri ve çeşitli akademik yayınlar kullanıldı. Yapılan incelemeler krizin gerek toplumun gerekse devletlerin iktisadi anlayışlarında önemli değişim ve dönüşümlere yol açtığını gösterdi
Özet (Çeviri)
On October 24, 1929, the economic crisis that started in New York, USA, with the sudden depreciation of stock markets, soon affected first the USA and then the whole world. The crisis led to a change in the known economic understanding and the emergence of new models in the economy. The US in particular and other European countries affected by the crisis were trying to overcome the crisis with the least possible damage by taking various measures. The Republic of Turkey, which was one of the countries where the effects of the crisis were seriously felt, tried to overcome the crisis by taking various measures. At this point, the crisis had important political and social consequences as well as economic consequences. Studies in this field mostly analyzed the crisis in terms of its economic dimensions. We conducted our thesis in order to examine the political and social effects of the crisis in addition to its economic consequences and to contribute to this field. Press sources of the period, newspaper reports and various academic publications were used as sources. The analysis showed that the crisis led to significant changes and transformations in the economic understanding of both society and states.