Overview of over the counter practices in the world combined with a study on exploration of vitamin consumption in Istanbul
Dünyada ki OTC (reçetesiz) uygulamalarının incelenmesi ve buna bağlı olarak İstanbul'daki vitamin kullanımı ile ilgili çalışma
  1. Tez No: 81203
  2. Yazar: AYŞE IŞIL BORAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
IV ÖZET Rx olarak da bahsedilen reçeteli ilaçların reçetesiz olarak kullanılmaları; alışkanlık yapmaları, zehirli olmaları, yüksek düzeyde zararlı etki potansiyeline sebep olmalarından dolayı, veya kişilerin kolaylıkla teşhis edemeyecekleri rahatsızlıklarda kullanılmaları sebebiyle güvenilir değildir. Rx'ten OTC olarak da bahsedilen reçetesiz ilaçlara geçiş toplum ve devletin beklentileri için oldukça önemli bir değişimdir. Ancak bütün tıbbi konularda olduğu gibi bu değişimin de risklerinin yanı sıra, aynı zamanda olumlu yanlan da vardır. Bununla beraber, her yönüyle ele alındığında Rx'ten OTC'ye geçiş güvenlik kriterleri açık şekilde ve dikkatle gözlendiği sürece uygun görülmektedir. Türkiye'de pratikte kırmızı ve yeşil reçeteyle satılanlar hariç olmak üzere bütün ilaçlar reçetesiz satılabilmektedir. Başka bir deyişle, Türkiye belirgin bir politikaya ve uygun toplum bilincine sahip olmadan A.B.D. ve Avrupa'dan önce OTC'ye geçmiş durumdadır. Bu çalışmanın temel amacı OTC'ye geçişin genel karakterlerini, özellikle süreç boyunca yaşanan problemlere, risklere ve faydalara, aynı zamanda da satış ve etiketlendirme kurallarına ağırlık vererek ortaya çıkarmaktır. Aynı zamanda bu çalışmada, sağlık konusunda gösterilen özen ve hastalıkların ortaya çıkmadan önce engellenmesine yönelik akımlardan etkilenen vitamin ile OTC arasındaki ilişkiler de incelenmiştir. Konu ile ilgili yazın taramasını takiben, İstanbul'da yaşayan 18 yaşın üstündeki kişiler arasında bir araştırma yürütülmüştür. Analizler uygun örnekleme metodu ile dağıtılmış 287 anketten elde edilen veriler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonuçlan ortalama vitamin kullanıcısının yüksek gelirli, evli bir kadın olduğunu; aynca kullanım dağılımının biraz yüksek eğitim seviyesine eğilimli olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda vitaminden beklenen faydalann vitaminin görünümüyle ilgili değil vücudun direncini arttırması, içeriğinin faydalı olması ve uygun kullanıma sahip olmasıyla ilgili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışma bulgulannın Türk literatürüne İstanbul'daki vitamin kullanım alışkanlıklan ile ilgili temel bilgiler sağlayacağı ve bu konuda yapılacak yeni araştırma sahaları yaratacağı, ve ilgili kişilere özellikle kanun yapıcılara kaynak olabileceği ümit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Prescription drugs, which are also called Rx, are unsafe for nonprescription use because they are habit-formatting or toxic, have too great a potential for harmful effects, or are for medical conditions that can not be readily self-diagnosed. Switch from Rx to nonprescription medicines, which are also called over-the-counter (OTC), has become a crucial change for the expectations of public and government. But as with most things medicinal, this change involves risks as well as rewards. On balance, however, the transfer of Rx to OTC status is likely to be worthwhile, as long as clear safety criteria are observed. In Turkey, practically all drugs can be sold without prescription other than those with green and red prescription. In other words, Turkey started OTC before U.S. and Europe without any clear policy and compliance of public conscious. The main purpose of this study was to determine the general characteristics of OTC switch with special emphasis on troubles, risks and benefits during the process as well as regulations about selling efforts and labeling. This study also investigates links between OTC and vitamins, which are among the products stating the growing consumer sophistication about health-care and a new focus on disease prevention. After a review of the literature on the related subject, a descriptive research upon respondents over age 18 living in Istanbul was conducted. Analyses were performed on data collected from 287 questionnaires distributed by convenience sampling method. The results show that the average vitamin user is a married female with high income; and the distribution of usage is slightly skewed toward people having higher education. It is also found that benefits expected from vitamins are mainly increase in body resistance, its useful content and convenience in usage rather than the image of it. The findings of this study are expected to contribute to Turkish literature by offering basic information about vitamin usage in Istanbul and new research scope on this topic, and to related parties especially the rule-makers by providing implication.