Bilgi yönetimi ve güvenliği sistemlerinde risk yönetimi uygulama farkındalığı: Üniversiteler üzerine bir inceleme
Risk management practice awareness in information management and security systems: A review on universities
- Tez No: 812081
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İşletme, Information and Records Management, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Denetim ve Risk Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Günümüzde artan rekabet ortamı ile birlikte başarılı olmak isteyen işletmeler hem bilgi hem de risk yönetimi konularına öncelik vermek istemektedirler. Gelişen teknoloji ile birlikte bilgi yönetimi ve risk yönetimi konularını ayrı düşünmek pek de mümkün olmayacaktır. Bilgi yönetimi ve risk yönetimini başarılı bir şekilde birlikte uygulayabilen işletmeler başarılı olmaktadır. Artık işletmeler sermaye yatırımlarından çok teknolojik yatırımlara yönelmektedir. Teknoloji ile beraber daha iyi bir risk yönetimi sağlanabilir. İyi bir risk yönetimi için bilgi güvenliği ve bilgi varlıklarının korunması son derece önemlidir. Risklerin etkin bir şekilde yönetimi doğrudan bilginin yönetimi ile ilişkilidir. Bu doğrultuda bilgi tabanlı risk yönetimi işletmeler tarafından tercih sebebi olmuştur. Bilgi yönetim sistemleri ile risk yönetim sistemleri birbiri ile entegre edilmiş olmalıdır. Risk yönetimi süreçlerinde bilgi kaynaklı varlıkların potansiyel risklerin belirlenmesi, risklerin değerlendirilmesi ve risklere verilecek cevapların belirlenmesi amaçlanır. Bilgi sistemlerinin güvenliği ile birlikte ortaya çıkacak risklerde azaltılmış olur. Bilgi güvenliği beraberinde başarılı bir risk yönetimi ile rekabet avantajı, şirket karlılığı, sürdürülebilirlik ve itibar kazanımı da sağlanır. Bu çalışmada bilgi yönetimi ve risk yönetimi kavramları açıklanmış, bilgi yönetimi ve güvenliği sistemlerinde risk yönetiminin yeri ve önemi ortaya koyulmaya çalışılmış, anket katılımcılarının davranış ve farkındalığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmada yöntem olarak Türkiye'de faaliyet gösteren Üniversitelerde çalışan idari personele yönelik bir anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmasında hem demografik hem de katılımcıların konuya yaklaşım ve farkındalığını ortaya çıkaracak sorulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, businesses that want to be successful with the increasing competitive environment want to give priority to both information and risk management. With the developing technology, it will not be possible to think separately about information management and risk management. Businesses that can successfully implement information management and risk management together are successful. Businesses are now turning to technological investments rather than capital investments. Better risk management can be achieved with technology. Information security and protection of information assets are extremely important for good risk management. Effective management of risks is directly related to the management of information. In this direction, knowledge-based risk management has been preferred by businesses. Information management systems and risk management systems should be integrated with each other. In risk management processes, it is aimed to determine the potential risks of information-based assets, to evaluate the risks and to determine the answers to the risks. The risks that may arise with the security of information systems are reduced. Along with information security, a successful risk management provides competitive advantage, company profitability, sustainability and reputation gain. In this study, the concepts of information management and risk management were explained, the place and importance of risk management in information management and security systems was tried to be revealed, and it was aimed to examine the behavior and awareness of the survey participants. In this study, a survey was conducted for the administrative staff working in universities operating in Turkey as a method. In the survey study, both demographic questions and questions that will reveal the approach and awareness of the participants were included.