Lumbar disk herniasyonu tanısı konulmuş hastalarda sinir kökü basısının göstergesi olarak beyin omurilik sıvısı proteinlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of cerebrospinal fluid proteins as an indicator of nerve root compression in patients diagnosed with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 812106
  2. Yazar: HASAN BURAK GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: UZMAN HALİL TOPLAMAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Giriş ve amaç:Travmaya uğrayan spinal sinir köklerinde, anatomik yapısından ötürü sıvı ve molekül dengesi hızle bozulabilmekte, bu da klinik tabloyu değiştiren önemli unsurlardan biri olmaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 1997 yılında nöroşirürji kliniğine lomber disk herniasyonu tanısı ile yatırılmış 29 hasta ve lomber disk herniasyonu tanısı konulmamış 10 hastanın (kontrol gurubu) Beyin omurilik sıvısı ve serum proteinleri (total protein, albümin, IgG) ölçülmüş, sonuçlarda anlamlı değişiklik olup olmadığı araştırılmıştır. Bu sürece dahil tüm hastalardan onay alınmış sonuçlar hakkında bilgilendirilmiştir. Sonuçlar: Saptanan sonuçlar lomber disk herniasyonu ile BOS proteinlerinin artışı arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Due to its anatomical structure, the fluid and molecular balance in traumatised spinal nerve roots can be rapidly disturbed, which is one of the important factors that change the clinical picture. Materials and Methods: In this study, cerebrospinal fluid and (CSF) serum proteins (total protein, albumin, IgG) were measured in 29 patients admitted to the neurosurgery clinic in 1997 with the diagnosis of lumbar disc herniation and in 10 patients without lumbar disc herniation (control group). Consent was obtained from all patients involved in this process and they were informed about the results. Results: The results suggest a link between lumbar disc herniation and increased CSF proteins.