Kişilik haklarının ihlali nedeniyle internet sitelerine erişimin engellenmesi ve içeriğin yayından çıkarılması
Blocking access to internet sites and removal of content due to violation of personal rights
- Tez No: 812145
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASİN SÖYLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Tüm insanların sahip olduğu kişilik hakları, yine insanlar tarafından ihlal edilebilmektedir. Kişilik haklarının ihlali ise farklı araçlar vasıtasıyla gerçekleştirilmektedir. Bu araçlardan birisi de internettir. Kişilik haklarının ihlaline karşı düzenlenen koruyucu hükümler elbette internet ortamındaki ihlaller için de öngörülmüştür. Fakat internet ortamının özellik arz etmesi nedeniyle internet ortamındaki ihlallere karşı özel koruyucu düzenlemeler getirilmiştir. Bu koruyucu düzenlemelerden biri de internet sitelerine erişimin engellenmesi ve internet içeriğinin yayından çıkarılmasına dair düzenlemelerdir. Kısaca erişimin engellenmesi ve içeriğin yayından çıkarılması diyeceğimiz bu kararlar, internet ortamında gerçekleşen kişilik hakları ihlallerine karşı önemli bir koruma görevi görmektedir. Ancak bu koruma görevinin yerine getirilmesi için var olan düzenlemelerde birtakım eksiklikler de bulunmaktadır. Bu çalışmamızda, internet ortamında gerçekleşen kişilik hakları ihlallerine karşı, 5651 sayılı Kanun, Türk Medeni Kanunu ve Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında öngörülen koruyucu hükümler, bu hükümlerde tespit ettiğimiz eksiklikler ve bu eksikliklerin giderilmesi için sunduğumuz bazı öneriler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Personal rights of all human beings can be violated also by human beings. Violation of personal rights is carried out through different means. One of these tools is the internet. Protective provisions against violations of personal rights are of course also regulated for the violations on the Internet. However, due to the special characteristics of the internet environment, special protective provisions have been enacted against violations in the internet environment. One of these protective provisions is the provisions regarding the blocking of access to websites and the removal of internet content. These decisions, which we will briefly call the blocking of access and the removal of content, serve as an important protection against violations of personal rights on the Internet. However, there are some deficiencies in the existing regulations that address the fulfillment of this protection function. In this study, the protective provisions of the Law No. 5651, the Turkish Civil Code and the Law on Intellectual and Artistic Works that are related to the violations of personal rights on the internet, the deficiencies we have identified in these provisions and some of our suggestions for the elimination of these deficiencies are discussed.