An organ of The Irish race on the continent': The Pilot, Irish immigration, and Irish-American identity, 1851-66
İrlanda ırkının kıtadaki yayın organı': the pilot, İrlanda göçü ve İrlandalı-Amerikalı kimliği, 1851-66
- Tez No: 812144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CHERYL LESTER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Kansas
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tez, İrlandalı Katoliklere yönelik etnik bir gazete olan Pilot'un tarihini ve gazetenin 1851 ila 1866 yılları arasındaki döneme ait edebi ve edebi olmayan basılı materyalini incelemektedir. Çalışmanın amacı, Kıtlık dönemi göçmenlerinin nasıl Birliğin saflarında savaş veren, Amerikan vatandaşlarına evrildiklerinin anlaşılması olduğundan, Büyük Kıtlık (1845-1851) ve İç Savaş (1861-1865) bu çalışmanın dönüm noktaları niteliğindedir. Pilot, göçmenlerden İrlandalı-Amerikan vatandaşlar inşa etmeyi amaçladığı için on dokuzuncu yüzyılın ortalarındaki göçmen kılavuzluk geleneği kapsamında önemli bir yer edinmiştir. İrlandalı göçmenlerin İrlandalı-Amerikan vatandaşlara dönüşmesi, Pilot'un bir göçmen gazetesinden etnik gazeteye eş zamanlı dönüşümünü yansıtır ve İrlandalıların Birleşik Devletler'deki standartlarını ve temsillerini iyileştirmek üzere çalışan bir kurum olarak Pilot'un değerini vurgular. Göçmen dönüşümünü ayrıntılı olarak incelemek amacıyla bu çalışma göçmen kimliğiyle ilgili üç soru üzerinde durmaktadır: asimilasyon ve vatandaşlığa geçme yolunda ideal bir göçmen nasıl olunur; bir bütün olarak İrlanda ırkının temsilini iyileştiren ideal bir işçi nasıl olunur; ve son olarak da İrlandalıların ulusal aidiyet duygusunu Birliğe kanıtlayan ideal bir İrlandalı-Amerikan vatandaş nasıl olunur. Bu soruları cevaplamanın yanı sıra İrlandalıların beyaz kimliklerini ve matbaa kültürü aracılığıyla ırkçı söylemlerini nasıl edindiklerini anlamak için bu çalışma büyük oranda beyazlık etüdlerini kaynak alır ve gazetenin siyahları İrlandalıların baş düşmanı olarak nasıl konumlandırdığını anlamak amacıyla Pilot'u inceler. Bu tez; Pilot'un ideal göçmenler, ideal bir işgücü ve ideal vatandaşlar olma yolunda İrlandalı göçmenlere sunduğu kılavuzluğu inceler ve İrlandalı-Amerikalıların Katoliklik, İrlandalılık, Amerikalılık ve beyazlığın ortak değerleri altında bir araya gelebilecekleri bir hayali cemaatler platformu olarak gazetenin rolü üzerinde çalışır.
Özet (Çeviri)
This dissertation analyzes the history of the Pilot, an ethnic newspaper for the Irish Catholic, and its fictional and non-fictional printed material from the period between 1851 and 1866. The Great Famine (1845-1851) and the Civil War (1861-1865) act as milestones for this study, as its aim is to understand the evolution of the Famine immigrant into a naturalized citizen fighting in the ranks of the Union. The Pilot assumed a prominent place within the immigrant guidance tradition of the mid-nineteenth century as it aimed to construct Irish-American citizens out of immigrants. The transformation of the Irish immigrant into an Irish-American citizen mirrors the simultaneous transformation of the Pilot from an immigrant newspaper into an ethnic newspaper, and highlights the value of the Pilot as an institution working to elevate the standards and representation of the Irish race in the States. In order to break down the transformation of the immigrant, this study focuses on three questions in relation to the immigrant's identity: how to be an ideal immigrant on the way to assimilation and naturalization; how to be an ideal laborer elevating the representation of the Irish race as a whole; finally, how to be an ideal Irish-American citizen proving the national belonging of the Irish to the Union. In an attempt to answer these questions and understand how the Irish acquired their white identity and racially charged discourse through print culture, this study derives greatly from whiteness studies, and examines the Pilot in order to understand how it situates the black man as the nemesis of the Irish. This dissertation examines the guidance offered by the Pilot to Irish immigrants on their way to becoming ideal immigrants, an ideal labor force, and ideal citizens; and it studies the paper's role as the platform of an imagined community for Irish-Americans where they could come together under shared values of Catholicism, Irishness, Americanness, and whiteness.