Örgütsel bağlılık ile örgütsel muhalefet arasındaki ilişki; bir alan çalışması
The relationship between organizational commitment and organizational dissent; a field study
- Tez No: 812159
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRAN SIRKINTIOĞLU YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finansal Raporlama ve Denetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Her geçen gün değişim gösteren dünya koşulları göz önüne alınarak iş dünyasının çalışma atmosferindeki farklılıklarını gün yüzüne çıkarmak adına yapılan bu çalışmada çalışanın örgüte yönelik koşulları, ortamı ve işleyişi yadırgaması sonucunda ses çıkarması olan örgütsel muhalefetin çalışanın örgütü benimsemesi olan örgütsel bağlılığı etkileme düzeyinin günümüz koşullarında ortaya konulması ve örgütsel bağlılık ile örgütsel muhalefet arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle örgütsel bağlılık ve örgütsel muhalefet kavramları arasındaki ilişkiyi ve etkiyi açıklamak, günümüz çalışma sektöründe olumsuz sonuçların önüne geçmek, örgüt içerisinde var olan sorunların bu iki kavram çerçevesinde fırsata çevrilmesine katkı sağlamak ve literatüre güncel veriler sunmak açısından bu çalışmanın önemli olacağı düşünülmüştür. Literatür incelendiğinde bu iki kavram arasındaki etki ve ilişkinin detaylı bir şekilde ele alınmadığı görülmektedir. Kamu sektöründe çalışanların esnekliklerinin özel sektöre göre daha az olduğu düşünülerek çalışmanın evreni Kastamonu ilindeki kamu çalışanları olarak belirlenmiştir. Bu çalışmada öncelikle kavramlar ele alınarak bir yazın taraması yapılmış ve veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmıştır. Basit-rasgele örneklem yöntemi ile 408 çalışandan anket verisi elde edilmiştir. Anket çalışması ile toplanan veri ışığında açıklayıcı faktör analizi ve korelasyon analizi yapılmış ayrıca yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Elde edilen bulgular incelendiğin örgütsel bağlılık ile örgütsel muhalefet arasında ilişki olduğu, örgütsel muhalefetin örgütsel bağlılık üzerinde etkili olduğu ve bu etkinin pozitif yönde olduğu söylenebilir. Ayrıca örgütsel muhalefetin alt boyutlarından yapıcı muhalefetin örgütsel bağlılığı pozitif yönde, sorgulayıcı ve yer değiştirmiş-yatay muhalefetin ise örgütsel bağlılığı negatif yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which is carried out in order to reveal the differences in the working atmosphere of the business world by taking into account the world conditions that are changing day by day, it is aimed to reveal the level of organizational opposition, which is the voice of the employee as a result of the employee's disagreement with the conditions, environment, and functioning of the organization, affecting organizational commitment, which is the employee's adoption of the organization, in today's conditions, and to examine the relationship between organizational commitment and organizational opposition. Because of this, it is thought that this study will be important to explain the relationship and effect between the ideas of organizational commitment and organizational dissent, to prevent negative results in today's working sector, to help turn problems in the organization into opportunities within the framework of these two ideas, and to add up-to-date information to the literature. When the literature is examined, it is seen that the effect and relationship between these two concepts have not been discussed in detail. Considering that the flexibility of employees in the public sector is less than in the private sector, the population of the study was determined to be public employees in Kastamonu province. In this study, the survey method served as a data collection tool after first conducting a literature review to address the concepts. Using a straightforward random sampling method, 408 employees provided survey data. In light of the data collected through the survey, explanatory factor analysis and correlation analysis were conducted, and structural equation modeling was applied. When the findings obtained are examined, it can be said that there is a relationship between organizational commitment and organizational opposition; organizational opposition has an effect on organizational commitment, and this effect is positive. In addition, it was concluded that constructive opposition, one of the sub-dimensions of organizational opposition, affects organizational commitment positively, while questioning and displaced-horizontal opposition affect organizational commitment negatively.