T6 ve derin kriyojenik ısıl işlemleri uygulanmış alüminyum esaslı magnezyum alaşımlarının mikroyapı, aşınma ve deniz suyu korozyonu performansının incelenmesi
Investigation of microstructure, wear and seawater corrosion performance of T6 and deep cryogenic heat treated aluminum based magnesium alloys
- Tez No: 812195
- Danışmanlar: DOÇ. MUSTAFA ÖZGÜR ÖTEYAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, AZ91 ve AM60 magnezyum alaşımlarına T6 (çözeltiye alma ve yaşlandırma) ısıl işlemi ve ardından derin kriyojenik (DC) ısıl işlemi uygulanmıştır. Çözeltiye alma ısıl işlemi 400°C'de farklı sürelerde (4, 5 ve 6 saat) yapılmıştır. Yaşlandırmada ısıl işlemi ise 200°C'de 10 saat fırında tavlanarak gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler sonrası numuneler -196°C'de 48 saat boyunca derin kriyojenik (DC) ısıl işlemine tabii tutulmuştur. Numunelerin aşınma direncini ölçmek için pin-on-disc yöntemi ve korozyon direncini ağırlıkça %3.5 NaCl içeren sulu çözeltide elektrokimyasal deneyler yapılarak ölçülmüştür. Elde edilen bulgularda, AZ91 ve AM60'ın mikroyapısının ısıl işlemlerden sonra değiştiği gözlemlenmiştir. AZ91 için ötektik fazın, matris içinde daha fazla çözündüğü diğer taraftan AM60 alaşımında ise 6 saat hariç 4 ve 5 saatlik süreler sonrasında ötektik fazın mikroyapıda dağıldığı ve matriste çözündüğü gözlemlenmiştir. Aşınma hızının AZ91 alaşımında süre ile beraber artarken, AM60 alaşımında 5 saat sonrasında düşüş gözlemlendiği tespit edilmiştir. Korozyon çalışmalarında ise ısıl işlem görmemiş AZ91 alaşımının açık devre potansiyelinin (Eocp), ısıl işlem görmüş numunelere göre daha pozitif olduğu görülmüştür. Buna karşın, AM60 alaşımında ise T6 ısıl işlem süresinin artması ile Eocp pozitif yönde artış olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, ısıl işlem görmüş veya görmemiş AZ91 ve AM60 alaşımları için elde edilen polarizasyon eğrilerinde herhangi bir pasivasyon bölgesi oluşmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, T6 (solution and aging) heat treatment followed by deep cryogenic (DC) heat treatment was applied to AZ91 and AM60 magnesium alloys. Solution heat treatment was carried out at 400°C for different times (4, 5 and 6 hours). Heat treatment in aging was carried out by annealing in an oven at 200°C for 10 hours. After these processes, the samples were subjected to deep cryogenic (DC) heat treatment at -196°C for 48 hours. In order to measure the wear resistance of the samples, the pin-on-disc method and the corrosion resistance were measured by performing electrochemical experiments in an aqueous solution containing 3.5% NaCl by weight. In the obtained findings, it was observed that the microstructure of AZ91 and AM60 changed after heat treatment. For AZ91, it was observed that the eutectic phase dissolved more in the matrix, on the other hand, in AM60 alloy, after 4 and 5 hours, excluding 6 hours, the eutectic phase dispersed in the microstructure and dissolved in the matrix. It was determined that while the wear rate increased with time in the AZ91 alloy, it decreased after 5 hours in the AM60 alloy. In corrosion studies, the open circuit potential (Eocp) of the untreated AZ91 alloy was found to be more positive than the heat treated samples. On the other hand, it was observed that Eocp increased positively with the increase of T6 heat treatment time in AM60 alloy. In addition, it was understood that no passivation zone was formed in the polarization curves obtained for the heat treated or untreated AZ91 and AM60 alloys.