Akıllı kentler ve bölgesel kalkınma: TR32 bölgesi kalkınma stratejilerini yeniden düşünmek
Smart cities and regional development: Rethinking the development strategies of TR32 region
- Tez No: 812199
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bölgesel kalkınma süreci, Türkiye'de ve dünyada yeni gelişmeler ile şekillenmektedir. Türkiye'nin bölgesel kalkınma deneyiminin başarımı, sınırlı bir çerçevede kalmıştır. Avrupa Birliği sürecinde bu konu hakkında çok önemli gelişmeler yaşansa da bölgesel kalkınma farklılıklarının azaltılmasında hem stratejik hem de uygulama açısından önemli sorunlar mevcuttur. Dünya nüfusunun artması ile beraber kalkınma kavramı özellikle gelişmekte olan ülkeler için önemini giderek artırmıştır. Yaşanan nüfus artışı kapsamında kırsal kesimden kentlere göçlerin başlaması kent yaşamında kısa vade için bireysel faydalar ortaya çıkmasına sebep olsa da kıt kaynakların kullanımı ve eğitim, sağlık, çevre, kirlilik ve trafik gibi alanlarda çeşitli sorunların ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Kentsel yaşamın artmasından kaynaklanan problemlerin en aza indirilmesi için devlet ve yerel yönetimler tarafından kent planlaması anlamında yaşamı kolaylaştırıcı alternatifler ortaya atılmaya başlanmıştır. Söz konusu alternatiflerin başını yoğun teknolojiye ihtiyaç duyan akıllı kentler yaklaşımı çekmiştir. Yaşamı zorlaştıran şartların ortaya çıkması ve kişi başına düşen enerji tüketiminin giderek artması verimli sistemlerin hayata geçirilmesini zorunlu hale getirmiştir. Akıllı kentler temel amaç olarak sonraki nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmayı misyon edinmektedir. Bölgelerin kaynaklarının tüketilmemesi yahut geri dönüştürülmesi amacını güden akıllı kentler, insanların refah bir şekilde hayatını sürdürmesine ve yaşamı zorlaştıran etkenlerden kurtularak gelecek nesillere yaşanabilir şehirler bırakmak amacını gütmektedir. Bu çalışmanın amacı, akıllı kentler ve bölgesel kalkınma ilişkisini değerlendirerek TR32 bölgesi için kalkınma stratejilerini yeniden değerlendirmektir. Akıllı kentlerin sürdürülebilir kalkınma açısından öneminin vurgulandığı bu çalışmada ilk etapta literatür taraması yapılmıştır. Ardından da bölgesel kalkınma ajansları incelenmiş ve akıllı kentler üzerine karşılaştırmalı stratejiler ele alınmıştır. Elde edilen sonuçlar, akıllı kent stratejilerinin yeniden oluşturularak sürdürülebilirliğin sağlanması açısından önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra çalışmanın bilimsel yazına ışık tutması ve bundan sonra oluşturulacak olan çalışmalara kaynak oluşturması düşünülmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Akıllı Kentler, Bölgesel Kalkınma, TR 32 Bölgesi, Bölge Kalkınma Ajansları
Özet (Çeviri)
The regional development process is shaped by new developments in Turkey and in the world. The success of Turkey's regional development experience has remained within a limited framework. Although there have been very important developments on this issue in the European Union process, there are important problems both in terms of strategic and implementation in reducing regional development differences. With the increase in the world population, the concept of development has increased its importance especially for developing countries. Although the beginning of migration from rural areas to cities within the scope of population growth caused individual benefits in the short term in urban life, it caused various problems in areas such as the use of scarce resources and education, health, environment, pollution and traffic. In order to minimize the problems arising from the increase in urban life, alternatives that make life easier in terms of urban planning have begun to be put forward by the state and local governments. The smart cities approach, which needs intensive technology, has taken the lead among these alternatives. The emergence of conditions that make life difficult and the gradual increase in energy consumption per capita necessitated the implementation of efficient systems. Smart cities make it their mission to leave a livable world to the next generations as their main goal. Smart cities, which aim not to consume or recycle the resources of the regions, aim to leave livable cities to future generations by getting rid of the factors that make life difficult and to lead people's lives in a prosperous way. The aim of this study is to reevaluate the development strategies for the TR32 region by evaluating the relationship between smart cities and regional development. In this study, in which the importance of smart cities in terms of sustainable development is emphasized, academic literature has been scanned in the first place. Then, regional development agencies were examined and comparative strategies on smart cities were discussed. The results obtained are important in terms of ensuring sustainability by recreating smart city strategies. In addition, it is thought that the study will shed light on the scientific literature and be a source for future studies. KEYWORDS: Smart Cities, Regional Development, TR 32 Region, Regional Development Agencies