Çinko oksit nanopartikül uygulamasının makarnalık buğdayın büyüme ve çinko alımı üzerine etkileri
Effects of zinc oxide nanoparticle application on growth and zinc uptake of durum wheat
- Tez No: 812200
 - Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE DAĞHAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasında, nanoteknolojik gelişmeler ışığında geliştirilen yeşil sentez yöntemi ile hazırlanan çinko oksit nanopartikül (ZnO-NP) uygulamasının buğday bitkisinin büyümesi ve Zn alımı üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla kurulan denemede, tüm saksılara temel gübreler ve artan dozlarda (0, 1, 2, 3, 4 ve 5 mg / kg) ZnO-NP süspansiyon şeklinde toprağa uygulanmıştır. Uygulama sonrası buğday tohumları saksılara ekilerek, 7 hafta süreyle kontrollü koşullarda yetiştirilmiştir. Hasattan önce yaprakların klorofil içerikleri ölçülmüş ve daha sonra bitki örneklerinin kuru ağırlık ve bazı element konsantrasyonları (Zn, N, Ca, P, Mg, K, Fe, Cu, Mn) belirlenmiştir. Kontrole göre yaprakların klorofil içeriği, bitki kuru ağırlığı ZnO-NP uygulamaları ile olumlu etkilenmiş olup, klorofil içeriği ve yeşil aksam kuru ağırlığı üzerine etkisi istatistiksel olarak % 1 düzeyinde önemli olarak bulunmuştur. Çinko oksit NP uygulamaları ile bitki dokularında Zn konsantrasyonları artış göstermiştir ve sonuçlar istatistiksel olarak %1 oranında önemli bulunmuştur. Artan dozlarda ZnO-NP uygulamalarının buğday bitkisinin N, Ca ve Mg konsantrasyonları üzerine etkisi istatistiksel olarak % 5 düzeyinde, K, P, Cu, Fe, Mn konsantrasyonları üzerine etkisi ise % 1 düzeyinde önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to investigate the effects of zinc oxide nanoparticle (ZnO-NP) application, which was prepared with the green synthesis method developed in the light of nanotechnological developments, on the growth and Zn uptake of wheat. In the experiment established for this purpose, basic fertilizers and increasing doses (0, 1, 2, 3, 4 and 5 mg / kg) of ZnO-NP were applied to the soil in the form of suspension, except for the basic fertilizers and control group. After the application, wheat seeds were planted in pots and grown in controlled conditions for 7 weeks. The chlorophyll contents of the leaves were measured before harvesting and then dry weight and some elemental concentrations (Zn, N, Ca, P, Mg, K, Fe, Cu, Mn) of the plant samples were determined. The chlorophyll content of leaves and plant dry weight were positively affected by ZnO-NP applications compared to control, and the effect on chlorophyll content and dry weight of green parts was statistically significant at the level of 1 %. Application of Zinc Oxide NPs (ZnO-NPs) has led to an increase in zinc concentrations in plant tissues, and the results were found to be statistically significant at a 1 % level. Increasing doses of ZnO-NP applications had a statistically significant effect at a 5 % level on N, Ca, and Mg concentrations in wheat plants, while their effect on K, P, Cu, Fe, Mn concentrations was significant at a 1 % level.