Havacılık kompozit malzemelerinin farklı ultrasonik kontrol teknikleri ile karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of aerospace composite materials with different ultrasonic control techniques
- Tez No: 812206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYİD FEHMİ DİLTEMİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Uçak Mühendisliği, Engineering Sciences, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Bilimi ve Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Kompozit malzemeler, havacılık endüstrisinde giderek artan yoğunlukta kullanılmaktadır. Kompozit malzemeler, üstün mekanik özelliklere sahip olsalar da özellikle havacılık endüstrisinde kullanımında güvenilir tahribatsız muayene (NDT) yöntemleri kritik öneme sahiptir. Kompozit malzemelerin tahribatsız kontrolü için kullanılan NDT tekniklerinden biri olan ultrasonik kontrol, özellikle metal, plastik ve kompozit gibi çeşitli malzemeler için kusur tespitinde kullanılan yaygın bir tahribatsız kontrol tekniğidir. Kompozit malzemelerin üzerindeki kusurları tespit etmek, homojen olmayan özellikleri nedeniyle daha zordur. Bu çalışmada, havacılıkta kullanılan çeşitli kompozit test parçalarının kontrolünde kullanılan; su jeti, daldırma, direk iletim (through transmission), darbe-yankı ve temas (contact-type) tekniklerin, karşılaştırmalı olarak analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Composite materials are increasingly being used in the aviation industry. Although composite materials have superior mechanical properties, reliable non-destructive testing (NDT) methods are critical in their use in the aviation industry. Ultrasonic testing, one of the NDT techniques used for non-destructive inspection of composite materials, is a widely used non-destructive inspection technique for detecting defects in various materials such as metal, plastic, and composites. Detecting defects on composite materials is more difficult due to their inhomogeneous properties. In this study, a comparative analysis of the water jet, immersion, through transmission, pulse-echo and contact-type techniques, which are used in the inspection of various composite test specimens used in aviation, was conducted.