Karboksidotrofik mikroorganizmaların izolasyonu, tanımlanması ve kullanılabilirliği
Isolation, identification and usability of carboxidotrophic microorganisms
- Tez No: 812207
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇABUK, DR. BELMA NURAL YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Karboksidotrofik bakteriler, toksik CO gazını tolere edip bu gazda gelişebilme yeteneklerinden dolayı biyoteknolojik süreçlerde birçok fırsat sunmaktadırlar. Karboksidotroflar CO dehidrogenaz (CODH) enzimi aracılığıyla CO'nun oksidasyonunu gerçekleştirerek daha az zararlı bileşiklere dönüşmesini sağlamaktadır. Bu özellikleriyle CO okside eden bakteriler, çevresel iyileştirmeler, biyoenerji üretimi ve endüstriyel uygulamalar gibi birçok alanda potansiyel bir kaynak olarak değerlendirilebilmektedir. Bu çalışmada, karboksidotrofik bakteri izolasyonu amacıyla asid maden derenajından alınmış su örneklerinden ekim yapılmış ve izolasyon sonucunda Bacillus subtilis ve Bacillus sp. tanımlanmış, karboksidotrofik bakteri izolasyonu yapılamamıştır. İzolasyon sonrasında DNA sekansında aerobik karbonmonoksit dehidrogenaz (CODH) enziminin sentezini kodlayan DNA dizileri görülen Pseudomonas aeruginosa'da bu gen bölgesinin amplifiye edilmesi amaçlanmıştır. Pseudomonas aeruginosa B136-33 ve Pseudomonas aeruginosa ATCC-27583 suşunun genomları incelenerek çoğaltılması hedeflenen gen bölgeleri belirlenmiştir. Primer tasarımı ve PCR ile amplifikasyon işlemleri tamamlanmıştır. Gerçekleştirilen deneyler sonucunda laboratuvarda bulunan Pseudomonas aeruginosa'nın aerobik karboksidotrof mikroorganizmalarda bulunan CO dehidrogenaz dizisine sahip olmadığı söylenebilmektedir. İleri çalışmalarda farklı marker genler seçilerek hedeflenen çalışma için kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Carboxidotrophic bacteria offer numerous opportunities in biotechnological processes due to their ability to tolerate and grow in toxic CO gas. Carboxydotrophs carry out the oxidation of CO through the enzyme CO dehydrogenase (CODH) and converting it into less harmful compounds. These bacteria, capable of oxidizing CO, can be regarded as a potential resource in various areas such as environmental remediation, bioenergy production, and industrial applications. In this study, water samples taken from acid mine drainage were cultured for the isolation of carboxidotrophic bacteria. As a result of the isolation, Bacillus subtilis and Bacillus sp. identified, carboxidotrophic bacteria could not be isolated. After isolation it was aimed to amplify this gene region in Pseudomonas aeruginosa, where DNA sequences encoding the synthesis of aerobic carbon monoxide dehydrogenase (CODH) enzyme are seen in the genomic sequence. By examining the genomes of Pseudomonas aeruginosa B136-33 and Pseudomonas aeruginosa ATCC-27583 strains, target gene regions for amplification were identified. Primer design and PCR amplification processes were completed. Based on the conducted experiments, it can be concluded that the Pseudomonas aeruginosa strains in the laboratory do not possess the CO dehydrogenase sequence found in aerobic carboxydotrophic microorganisms. In future studies, different marker genes could be selected and used for the intended research.