Muhasebe meslek mensuplarının teknostres algısı ve demografik değişkenler bakımından etkileri
Techno-stress perception of accounting professionals and its effects in terms of demographic variables
- Tez No: 812232
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÖZDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bilişim teknolojileri hem bireysel hem de örgütsel bağlamda günlük hayatımızla bütünleşmiş, adeta bir parçası haline gelmiştir. İşgörenlerin yoğun teknoloji kullanımından kaynaklanan yaşadıkları zorlanma ve strese“teknostres”denir. Teknostres kavramı, stresin bir türüdür ve tekno-aşırı yük, tekno-karmaşıklık, tekno-belirsizlik, tekno-istila ve tekno-güvensizlik olmak üzere beş boyuttan meydana gelmektedir. Çalışmanın amacı muhasebe meslek mensuplarının demografik özellikleriyle teknostres seviyeleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Uygulama dijital bir platform üzerinden Türkiye genelinde farklı bölgelerde faaliyet gösteren rastgele 533 meslek mensubuna yapılmıştır. Anket, birinci bölümde meslek mensuplarının demografik özelliklerine ilişkin sorulardan oluşmaktadır. İkinci bölümde de teknostres ölçeğine ilişkin ifadelere yer verilmiştir. Çalışmada muhasebe meslek mensuplarının demografik özelliklerinin teknostrese etkilerini öğrenmek amaçlanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Çalışma sonucunda yaş, görev süresi, unvan, çalışma şekilleri, aylık gelir ve belgeye sahip olma durumu değişkenlerinin meslek mensuplarının teknostres seviyesini etkilediği tespit edilmiştir. Cinsiyet ve işyerinde çalışan sayısı değişkenlerinin meslek mensuplarının teknostres seviyesini kısmen etkilediği, medeni durum, eğitim durumu ve çalışılan coğrafi bölgenin meslek mensuplarının teknostres seviyesini etkilemediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information technologies have become a part of our daily lives in both individual and organizational contexts. The strain and stress experienced by employees due to intensive use of technology is called“technostress”. The concept of technostress is a type of stress and consists of five dimensions: techno-overload, technocomplexity, technouncertainty, techno-invasion and techno-insecurity. The aim of the study is to examine the relationship between the demographic characteristics of accounting professionals and their technostress levels. The application was made on a random 533 profession members operating in different regions throughout Turkey via a digital platform. The questionnaire consists of questions about the demographic characteristics of the members of the profession in the first part. In the second part, statements related to the technostress scale are included. The study aims to learn the effects of demographic characteristics of accounting professionals on technostress. SPSS program was used in the analysis of the data. As a result of the study, it was determined that the variables of age, tenure, title, working style, monthly income and having a certificate affect the technostress level of the professional staff. It is concluded that gender and number of employees in the workplace variables partially affect the technostress level of the professional members, while marital status, educational status and geographical region of work do not affect the technostress level of the professional members.