Soğuk depolarda enerji performans incelenmesi
Energy performance investigation in cold storages
  1. Tez No: 812231
  2. Yazar: MEHMET AKİF KARACAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Nüfus artışı ve iklim değişikliğinin yol açtığı kuraklık ile birlikte gıda kıtlığının ve gıda maliyetlerinin arttığı bu günlerde, soğuk hava depolarının yaygınlaşması ile gıda kayıplarının önlenmesi büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle birçok ülke soğuk depolamayı yaygınlaştırmak için teşvikler vermektedir. Ancak burada yaygınlaşan soğuk hava depoları ile enerji tüketimini kontrol altında tutabilmek için önemli bir nokta daha ortaya çıkıyor. Özellikle gelişmekte olan ülkelerin çoğunda soğuk hava depolarının durumu ve enerji performansı bilinmemektedir. Bu çalışmada farklı ülkelerdeki soğuk hava depolarından alınan veriler kullanılarak enerji tüketim verileri incelenmiştir. Kurulan toplam 67 adet soğuk hava deposu için enerji parametreleri (kapasite, hacim..) arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir. İdeal çalışma durumunu anlamak için test odasında deneyler yapılmış ve enerji tüketim verileri ölçülmüştür. Elde edilen veriler göstermiştir ki; Soğuk hava depolarının doğru montajı dışında çalışma koşullarındaki problemler de enerji tüketimini %30'a varan oranlarda arttırmaktadır. Bu nedenle soğuk hava depolarının kurulum sonrasında ilgili kurumlar tarafından denetlenmesi çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In these days when food shortages and food costs increase with the drought caused by population growth and climate change, it is of great importance to prevent food losses with the widespread use of cold storage. For this reason, many countries provide incentives to expand cold storage. However, another important point emerges in order to keep energy consumption under control with the cold storages that have become widespread here. Especially in most of the developing countries, the status and energy performance of cold storage is unknown. In this study, energy consumption data were examined by using data from cold storages from different countries. Relationships between energy parameters (capacity, volume..) were analyzed for a total of 67 cold storage units installed. In order to understand the ideal working situation, experiments were carried out in the test room and energy consumption data were measured. The data obtained showed that; Apart from the correct installation of the cold storage, the problems in the operating conditions increase the energy consumption up to 30%. For this reason, it is very important that the cold stores are inspected by the relevant institutions after the establishment.