Kur'an-ı Kerim tilâveti ve mûsikî
Quran recitation and music
  1. Tez No: 812243
  2. Yazar: İRFAN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÖKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kur'ân tilavetinin doğru ve güzel bir şekilde icra edilmesi, içerik ve sunum açısından büyük öneme sahiptir. Doğru ve güzel bir şekilde okunan Kur'ân, anlamın doğru bir şekilde anlaşılmasını sağlar ve dinleyenlere duygusal ve manevi bir deneyim sunar. Bu nedenle içerik ve sunum arasındaki denge önemlidir. Bu çalışmada, Kur'ân tilaveti sırasında tecvid ve tertîl kurallarına uyulmasının yanı sıra sesin güzelleştirilerek süslenmesinin önemi vurgulanmış ve modern teknolojik imkanların, Kur'ân'ın tilaveti esnasında nasıl kullanılabileceği konusu ele alınmıştır. Araştırma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde dinî müsiki kavramının tarihi sürecine ve dinî müsikînin mahiyetine dair bazı bilgilere yer verilmiştir. İkinci bölümde tilavet türleri ve tilavet esnasında dikkat edilmesi gereken kurallara temas edilmiştir. Üçüncü bölümde ise Kur'ân'ı güzel sesle okumanın toplum içinde bir değer ve saygınlık sembolü olarak kabul edildiğine vurgu yapılıp, Kur'ân ve mûsikiyi birlikte icra eden önemli bazı şahsiyetler tanıtılmıştır. Sonuç kısmında ise güzel bir okuyuşun; ses eğitimi, ses sistemleri, okunan ortamın şartları, mikrofon kullanımı gibi faktörlerden etkilendiği ifade edilerek, okuyuşta içeriğin temel alınarak tilavet sunumunun yapılması gerektiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The correct and beautiful performance of Qur'anic recitation is of great importance in terms of content and presentation. The Qur'an recited correctly and beautifully ensures that the meaning is understood correctly and provides an emotional and spiritual experience to the listeners. Therefore, the balance between content and presentation is important. In the present study, the importance of adhering to the rules of tajweed and tertīl during the recitation of Quran as well as beautifying and embellishing the voice is emphasized and the issue of how modern technological opportunities can be used during the recitation of the Quran is discussed. The research consists of three main parts. In the first part, some information about the historical process of the concept of religious music and the nature of religious music is given. In the second part, the types of recitation and the rules to be considered during recitation are discussed. In the third part, it is emphasized that reading the Qur'an with a beautiful voice is accepted as a symbol of value and respectability in society, and some important personalities who perform the Qur'an and music together are introduced. In the conclusion, it is stated that a beautiful recitation is affected by factors such as vocal training, sound systems, the conditions of the reading environment, and the use of microphones, and it is stated that the presentation of recitation should be based on the content.